نوشته ها

عمارت طاهری دامغان مرمت شد

ارسال شده توسط :

عمارت طاهری دامغان مرمت شد

((میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان))

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان دامغان گفت: عمارت طاهری دامغان مرمت شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان،«معصومه داودیان» افزود: بر این اساس، دیواره داخلی اطاق عمارت و اطراف آن مرمت و استحکام بخشی شد و این مرمت شامل پشت بند دیوار قدیمی حیاط، اجرای سیم‌گل و…. است.

وی گفت: پیش از سیم گل دادن دیوار اطراف، زیرسازی و استحکام بخشی آن انجام شد و سپس دیواره های بیرونی و داخلی حیاط این بنا به صورت کامل مرمت شد.

داودیان با اشاره به اینکه مالک این عمارت بخش خصوصی است، افزود: به دلیل اینکه این اثر در فهرست آثار ملی ثبت شده است، به صورت مشارکتی مرمت شد.

وی گفت: بناهایی که مالکیت خصوصی داشته و دارای ارزش ثبت در فهرست آثار ملی باشند، در صورت تمایل مالک و با همکاری سازمان میراث فرهنگی در فهرست ملی کشور به ثبت می رسند و پس از تامین اعتبار به صورت مشارکتی مرمت می‌شوند.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان دامغان گفت: ثبت آثار دارای مالکیت خصوصی و مشارکت در مرمت این آثار، می تواند نقش مهمی در حفظ و نگهداری این نوع آثار تاریخی داشته باشد.

عمارت طاهری در مرکز روستای صیدآباد در ۲۰ کیلومتری غرب دامغان واقع شده و به شماره ۲۲۷۵۴ در تاریخ ۲۸/۱۲/۱۳۸۶ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است .

عمارت طاهری دامغان در دوره قاجاریه بنا شده است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons