نوشته ها

عملیات اجرایی طرح توسعه میراث جهانی گنبد قابوس آغاز خواهد شد

ارسال شده توسط :

عملیات اجرایی طرح توسعه میراث جهانی گنبد قابوس آغاز خواهد شد

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان ))

در راستای تبدیل شدن مجموعه جهانی گنبد قابوس به مجموعه ای شناخته شده در سطح بین المللی و توسعه گردشگری، عملیات اجرایی طرح توسعه میراث جهانی گنبد قابوس آغاز خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، مدیر کل این دستگاه اجرایی با اعلام این مطلب گفت: هم زمان با برپایی همایش گلستان مقصد گردشگری ،  عملیات اجرایی طرح توسعه میراث جهانی گنبد کاووس نیز با حضور مقامات استانی و کشوری آغاز خواهد شد.

ابراهیم کریمی در ادامه بنای تاریخی و نفیس” گنبد قابوس” را به عنوان پانزدهمین مکان تاریخی که در فهرست میراث جهانی یونسکو در ایران به ثبت رسیده  عنوان کرد که مایه افتخار کشور و استان گلستان است.

وی در ادامه افزود: مجموعه جهانی گنبد قابوس سرمایه فرهنگی، تاریخی و اجتماعی این استان به شمار می رود و جا دارد قابلیت ها و ارزش های نهفته درآن به طور کامل شناسایی و بالفعل شده و نقش آفرینی لازم در بطن زندگی مردم فرهنگ دوست شهر گنبد کاووس و استان گلستان داشته باشد، همچنین امکان توسعه گردشگری مبتنی بر حفاظت و معرفی این ارزشها فراهم آید.

کریمی اذعان داشت: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، در این رابطه تلاش دارد با ایجاد بسترهای مشارکت در طرح و برنامه ریزی توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مرتبط با این بنای منحصر به فرد، با آرمان و هدف حفاظت پایدار و تبدیل این مجموعه به مجموعه ای شناخته شده درسطح بین المللی و توسعه گردشگری و اقتصاد مبتنی بر آن ، تحولی شگرف در شهر گنبد کاووس و استان گلستان ایجاد نماید ، تحولی که تجربه و الگوی فراملی و شناخته شده آن بسیار وجود دارد.

وی خاطر نشان کرد: از این رو سلسله مطالعات و طرح ریزی های مدیریتی با کمک مشاوران خبره در این راستا در دستور کار قرار گرفت و در این رابطه مشاور تهیه طرح (پلان) مدیریت “مجموعه میراث جهانی گنبد قابوس” از ابتدای سال جاری این مسئولیت را عهده دار شده است.

وی طرح (پلان) مدیریت این مجموعه را سندی راهبردی عنوان کرد و گفت: این سند راهبردی تا مرحله سیاست های اجرایی در بستر زمان، در حوزه های شهری- کالبدی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و همچنین حوزه های قانونی و حقوقی ارائه طریق می نماید.

مدیر کل میراث فرهنگی گلستان در ادامه یاد آور شد: در این خصوص حوزه مرتبط با کالبد گنبد قابوس ” نظام کالبد و معماری بنا ” مورد توجه تفصیلی قرار گرفته و تا سطح تعیین و تبیین برنامه های اقدام کوتاه مدت ورود می یابد و به ارائه ماتریس برنامه، زمان و هزینه در رابطه با اهداف خواهد پرداخت.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد: با ایجاد شرایط مساعد همفکری و همکاری نهادهای وابسته در امور شهری شهرستان گنبد کاووس به راهکارها و رویه های اجرایی مناسب و شایسته ای در جهت اهداف  دست یابیم.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons