نوشته ها

عملیات اجرایی موزه پاسارگاد آغاز شد

ارسال شده توسط :

عملیات اجرایی موزه پاسارگاد آغاز شد

((موزه پاسارگاد تا دو سال دیگر به بهره برداری می رسد))

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت : عملیات اجرایی ساخت موزه پاسارگاد آغاز شد و تا ۲ سال دیگر به بهره برداری می رسد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دکتر مصیب امیری افزود: موزه تخصصی پاساگاد در فضایی به مساحت ۴۳ هزار و ۶۵۴ مترمربع در حال ساخت است

دکتر امیری اهمیت ساخت این موزه تخصصی در مجموعه جهانی پاسارگاد را اشاره کرد و گفت : در سفر هیات دولت به فارس مبلغ پیشنهادی ۵ میلیارد تومان اعتبار برای تکیمل ساختمان موزه پاسارگاد ارایه شد .

وی در ادامه افزود :اجرایی شدن عملیات ساخت موزه پاسارگاد و سایر موزه های استان که در سفر هیات دولت به فارس مورد تاکید قرار گرفت با پیگیری ها و رهنمودهای ویژه دکتر سلطانی فر معاون ریس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور در دستور کار قرار گرفت که خوشبختانه هم اکنون شاهد شروع مجدد ساخت و تکمیل موزه پاسارگاد در این استان هستیم.

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس اضافه کرد : از سال ۱۳۹۰ تا کنون بیش از ۴۳ میلیارد و ۲۲۴ میلیون ریال اعتبار در این موزه هزینه شده است .

وی در ادامه گفت : مساحت ساختمان موزه ۴ هزار و ۲۵۰ متر مربع می باشد که شامل ۵ گالری ، گنجینه ، مرکز انتشارات و پژوهشکده ، فضاهای خدمات موزه ای و… می باشد .

وی با بیان اینکه طراحی اولیه و عملیات ساخت این موزه به قبل از انقلاب برمی گردد گفت : از سر گیری عملیات اجرایی موزه پاسارگاد عملا      از سال ۸۷ آغاز شد که با رویکرد جدید و اضافه شدن وسعت ساختمان همراه بود . به طوری که ساختمان قدیمی موزه که هزار و ۷۰۰ متر مربع وسعت داشت در حال حاضر به ۴ هزار و ۲۵۰ مترمربع افزایش پیدا کرده است .

مدیر کل میراث فرهنگی فارس اضافه کرد : موزه پاسارگاد دو طبقه طراحی شده که دارای یک طبقه زیر زمین و طبقه همکف می باشد و شکل ظاهری ساختمان با توجه به در نظر گرفتن حریم مجموعه جهانی پاسارگاد در زیر خاک مدفون است و پس از تکمیل ، گردشگران این موزه را به صورت یک تپه خاکی می بینند که این اقدام در جهت حفظ حریم مجموعه جهانی پاسارگاد می باشد .

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons