نوشته ها

غار بتون سرایان ثبت ملی شد

ارسال شده توسط :

غار بتون سرایان ثبت ملی شد

((غار بتون سرایان در فهرست میراث طبیعی ملی کشور ثبت شد))

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، کارشناس ثبت میراث طبیعی استان بیان داشت: غار بتون سرایان در ۱۲ کیلومتری مرکز شهر سرایان و در ۸ کیلومتری روستای چرمه واقع شده است که در نزدیکی این غار زیارتگاه پیر اباذر قرار دارد.

زهرا رضایی ملکوتی افزود: غار بتون در نتیجه ترکیب آب حاصل از بارش قطرات باران با گاز دی اکسید کربن موجود در هوا و تشکیل اسید کربنیک ضعیف و نفوذ آن در زمینهای آهکی و انجام واکنشهای شیمیایی ترکیبی ناپایدار به نام بی کربنات کلسیم به وجود آورده است. چون این ماده در آب نامحلول است در درون لایه های آهکی ضخیم فضاهای خالی ریزی را ایجاد کرده و این فضاهای خالی میلیون ها سال گسترش پیداکرده و به مرور زمان به هم پیوسته اند.

وی ادامه داد: تحقیقات به عمل آمده توسط غار نوردان طی سالهای گذشته عمق غار را ۴۰۰ متر تخمین زده اند. غار بتون از بسیاری جهات به خصوص به علت وجود گذرگاههای ممتد و حوضچه های موجود یکی از زیباترین جلوه های طبیعی ایران و پدیده منحصر به فرد در نوع خود است.

کارشناس ثبت میراث طبیعی استان اذعان داشت: آب حوضچه های غار بدون رنگ و بو است و مزه آن معمولی است. معدل رطوبت نسبی غار ۵٫۸ درصد است دمای آب نیز ۱۰درجه سانتی گراد و میانگین درجه حرارت غار ۱۱ درجه سانتی گراد است.

رضایی ملکوتی افزود: داخل این غار انواع تزئینات آهکی (استالاکتیت ها و استالاکمیت های لوله ای، میله ای، گل کلمی)، حوضچه های آب معدنی، بلورهای زیبای کوارتز و کلسیت و پدیده بی نظیر مروارید غار مشاهده می شود.

وی تاکید کرد: از تاریخ ثبت، ضمن رعایت حقوق مالکانه، این اثر تحت نظارت، مراقبت و حمایت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوده و هرگونه اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر در اصالت اثر شود ممنوع است. لذا تعیین عرصه، حریم و ضوابط حفاظتی آن نیز به عهده این سازمان خواهد بود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons