نوشته ها

غار تاریخی کوگان پاکسازی شد

ارسال شده توسط :

غار تاریخی کوگان پاکسازی شد

((به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان))

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان، عبدالرضا مهاجری نژاد گفت: در هفته گردشگری و در اقدامی نمادین، غار تاریخی کوگان پاکسازی شد.

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان افزود: این اقدام به مناسبت هفته جهانگردی و برای ترویج حفاظت از آثار فرهنگی – تاریخی توسط اداره کل و با همکاری تشکل های زیست محیطی و همچنین انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی در استان انجام شد.

به گزارش روابط عمومی اين غار شگفت انگيز نمونه ای از آثار معماری صخره ای است که به دست بشر در دیوارۀ کوه کوگان کنده شده است.

این غار در 45 کیلومتری جنوب خرم آباد و شرق شهرستان پلدختر واقع شده است. ورودي غار بصورت چهار گوش در اندازه 2,50 در 2,20 متر است و به سمت شمال باز مي شود غار شامل دو طبقه مي باشد طبقه اول چهار اتاق و فضاهاي مرتبط به هم تشكيل شده است . طبقه دوم غار حدوداً 3,4 متر بالاتر از كف قسمت اول غار است . غار کوگان داراي اطاقهای دست کند تو در تویی است که در روزگاران دوره اشکانی و پیش از آن مورد استفادۀ بشر بوده است. با توجه به آثار به یادگار مانده از جمله محرابه ها، آبدان ها و دیگر نشانه های معماری این اثر را به آیین مهر هم نسبت می دهند. مساحت كلي فضاهاي تعبيه شده غار حدود 281 متر مربع است . از نكات قابل تأمل در اين غار مخازن آب در داخل اتاقهاست. اين غار به شماره 2660 در فهرست آثار ملی ايران به ثبت رسيده است.

دسترسی به این غار از طریق شهر خرم آباد به سمت آزاد راه جنوب (خرم آباد – پل زال) با طی 35 کیلومتر و رسیدن به کاروانسرای پشت تنگ چمشک و از آنجا با عبور از جادۀ فرعی به سمت غار  و روستای کوگان (3 کیلومتر) امکانپذیر است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Linkedin
Share On Youtube
Hide Buttons