نوشته ها

فاز۳مرمت رباط قلی آغاز شد

ارسال شده توسط :

فاز۳مرمت رباط قلی آغاز شد

((فاز سه مرمت رباط قلی با اعتباری بالغ بر۲۰۰میلیون تومان در سال جاری آغاز شد))

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی، علی اکبر وحدتی با اعلام این خبر گفت: با اعتباری بالغ بر ۲۰۰میلیون تومان از سال ۹۳ مرمت رباط قلی آغاز شده و تا پایان تیرماه سال جاری مرمت آن به اتمام می رسد.

معاون میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان افزود: سال ۸۴ اولین مرحله مرمت رباط قلی شروع شد در آن مرحله آوار برداری از قسمت های فرو ریخته و استحکام بخشی قسمت ها در معرض خطر و عملیات اضطراری انجام شد که به دلیل دلیل نبود اعتبار مرمت متوقف شد.

وی اجاری فاز ۲ و۳ رباط را شامل اجرای طاق سنگی ،اجرای دیوار سنگی ،بند کشی سطوح سنگی ،دوخت و دوز ترک های نیمه عمیق و جا گذاری سنگ های آسیب دیده و… دانست که تا کنون نیز ۴۰درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

کاروانسرای قلی «ghelli» یکی دیگر از کاروانسراهای استان خراسان شمالی است که در شهرستان جاجرم، بخش سنخواست و در جنوب روستایی به همین نام واقع شده است. طرح کلی این بنا مستطیل شکل است که در چهار گوشه بنا چهار برج و در وسط ضلع های غربی و جنوبی آن نیزیک برج قرار دارد. ورودی بنا در وسط ضلع شرقی تعبیه شده است وبا یک دهنه کوچکتر به محوطه بارانداز راه می یابد و ورودی بنا باقوسی جناقی پس از فضایی سرپوشیده به یک محوطه چهارگوش ختم می شود. تزئینات این بنا از نوع لچکی برجسته و گچ بری است و دارای راهروها و ایوانهای متعدد در اطراف این بنا می باشد. بار انداز این بنا نیز بصورت صحن چهار ایوانی است که و جنوب آن هر کدام چهار غرفه دارد و در پشت آن چهار اتاق تعبیه شده است. این رباط به شماره ۱۸۰۶ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. این رباط به شماره ۱۸۰۶ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons