نوشته ها

فالوده شیرازی سال گذشته در فهرست ملی به ثبت رسیده است

ارسال شده توسط :

فالوده شیرازی سال گذشته در فهرست ملی به ثبت رسیده است

(( میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس ))

مسئول ثبت میراث ناملموس فارس با اشاره به ثبت ملی فالوده کرمان در فهرست آثار ملی گفت : سال گذشته پرونده مهارت تهیه فالوده سنتی شیراز در فهرست میراث ناملموس کشور با شماره ۱۱۰۵ به ثبت رسیده است .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مژگان ثابت قدم افزود : فالوده دسر یخی ایرانی است که در برخی از شهرها به غیر از شیراز مانند کرمان و یزد تهیه می شود . اما مهارت تهیه و حتی سرو کردن هر کدام با یکدیگر تفاوت دارد که هر استان به صورت جداگانه مهارت تهیه آن به ثبت ملی رسیده است .

وی اضافه کرد : در حال حاضر فالوده کرمان در فهرست ملی به ثبت رسید در حالیکه در تاریخ ۲۵/۶/۹۴ فالوده شیراز در این فهرست جای گرفته است .

مسئول ثبت میراث ناملموس اداره کل میراث فرهنگی فارس در ادامه توضیح داد ، تمامی خوراک ها ، دسر ها ، شیرینی ها ، پیش غذاها و … که در کل کشور ثبت می شوند نافی یکدیگر نیستند و همه در مجموع سفره ایرانی را تشکیل می دهند که هر کدام به جای خود ارزشمند است .

وی تاکید کرد :هدف از ثبت میراث ناملموس حفظ و احیاء و اشاعه آن به نسل های بعدی است .

ثابت قدم ادامه داد : هم اینک نزدیک به ۵۰ پرونده میراث معنوی فارس در فهرست ملی به ثبت رسیده است که می توان به حاضر فالوده شیرازی، جوک کاری، مراسم سینه زنی قطاری، منبت، دست بافته های فارس، پوشاک عشایری، مراسم عزاداری امام حسین(ع) نمایش عروسکی جی جی بی جی، نمایش عروسکی مینا، مراسم شام غریبان نوبندگان فسا، مراسم چهارشنبه سوری در قنات سعدی، خاتم شیراز، مراسم تعویض پرچم سرخ حسینی داراب و کلاه کنی شهر لطیف در شهرستان های مختلف فارس از جمله استهبان، شیراز، زرقان، تعزیه شیراز و… که در این فهرست جای گرفته اشاره کرد .

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons