نوشته ها

فرآیند ثبت جهانی جنگل های هیرکانی ادامه دارد

ارسال شده توسط :

فرآیند ثبت جهانی جنگل های هیرکانی ادامه دارد

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان ))

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان از ادامه فرآیند ثبت جهانی جنگل های هیرکانی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان؛ رضا علیزاده در تشریح این مطلب جنگل های هیرکانی را یکی از منحصر بفردترین جنگل های جهان دانست که همچون نواری سبز بر شیب های شمالی جبال البرز قرار گرفته و سواحل جنوبی دریای خزر را می پوشاند.

وی افزود: درختان هیرکانی شمال کشور گونه منحصر بفردی از طبیعت جنگلی گیلان است که سوم دی ماه ۱۳۸۷ به شماره ۱۹ و با عنوان جنگل های هیرکانی حوزه ۱۴ قلعه رودخان و حوزه ۱۵ ماسوله در فهرست آثار طبیعی کشور به ثبت رسیده است.

این مسئول با بیان اینکه توسعه سبز جنگل های هیرکانی ۱۴۰۴-۱۳۹۴ یک راهبرد تلفیقی چند منظوره تلقی می شود که برنامه اجرایی آن شامل یک طرح پهنه بندی چشم انداز است، اظهار داشت: این راهبرد در جهت توانمند سازی جوامع محلی و نیز بهبود سطح و کیفیت جنگل های هیرکانی است.

وی اذعان نمود: جنگل های واقع در نیمرخ شمالی رشته کوه البرز که در پهنه ای به طول ۸۰۰ کیلومتر و به عرض ۲۰ تا ۷۰ کیلومتر، از آستارا در شمال استان گیلان تا گُلی داغ در شرق استان گلستان امتداد دارد، اغلب به نام جنگل های شمال شناخته می شود ولی نام اصلی و علمی آن، جنگل های هیرکانی است.

علیزاده ادامه داد: بر اساس موارد فوق، توسعه طبیعت گردی همسو با طبیعت ارتقای مدیریت کار آمد پسماند و بهبود کیفیت و کمیت منابع آب حاصل از جنگل به عمل خواهد آمد.

وی افزود: سازمان میراث فرهنگی در پی ثبت جهانی جنگل های هیرکانی است و بر این اساس کارگروه اجرایی در استان گلستان برگزار شد که نمایندگان استان های گیلان، مازندران و گلستان در یک تشکل هم سو پیشنهاداتی در جهت پیگیری مجدانه ثبت جهانی جنگل های هیرکانی را مطرح کردند .

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان تصریح کرد: در راستای این انجام این پروژه ،ارتقای آگاهی زیست محیطی و فعالیت های جنگلی ، کاهش تهدیدات توسعه طبیعت گردی،مدیریت کارآمد پسماند و بهبود کیفیت منابع آب حاصل از جنگل به عمل می آید.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons