نوشته ها

فردا با حضور رییس سازمان میراث فرهنگی کشور در گلستان صورت خواهد گرفت

ارسال شده توسط :

فردا با حضور رییس سازمان میراث فرهنگی کشور در گلستان صورت خواهد گرفت

((کلنگ زنی موزه میراث روستایی و موزه بزرگ استان و افتتاح بازارچه صنایع دستی در گلستان))

موزه میراث روستایی استان گلستان، بازارچه صنایع دستی استان در گرگان و موزه بزرگ استان گلستان در گنبد کاووس ، فردا با حضور مسعود سلطانی فر معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور کلنگ زنی و افتتاح خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، مدیر کل این دستگاه اجرایی با اشاره به اینکه در این سفر عملیات اجرایی موزه روستایی گلستان به عنوان دومین مورد در کشور آغاز می شود، گفت: مصوبات هیات دولت در بخش موزه های روستایی براساس نیاز سنجی انجام شده در سفرهای استانی دولت گذشته تصویب و گیلان، گلستان، مازندران، سمنان و فارس از جمله استان هایی هستند که ایجاد این موزه برای آنها مصوب شده است.

ابراهیم کریمی در ادامه هدف از ایجاد این موزه را آشنایی مردم با هویت و گذشته نزدیک آنان و داشته های پدران، مادران و نسل قبل از آنان بیان کرد و افزود: از نظر اقتصادی، این موزه باعث افزایش اقامت گردشگران، ایجاد درآمد و اشتغال و رفع مشکل ماندگاری اقشار متوسط در سفرها می شود.

وی اذعان داشت: در موزه روستایی نگاه کالبدی به سازه های روستایی وجود ندارد ،بلکه در آنها میراث غیر ملموس شامل فعالیت های فرهنگی، بازی های بومی و محلی و آیین ها مطالعه، بازسازی و در مناسبت های مختلف اجرا می شود.

کریمی همچنین خاطر نشان کرد: این پروژه در زمینی به مساحت ۷۰۰ هکتار در پارک جنگلی قرق افتتاح خواهد شد و می توان از آن به عنوان پایلوت جشنواره اقوام در استان بهره برد.

وی در ادامه به افتتاح موزه بزرگ استان گلستان اشاره داشت که با همکاری شهرداری، شورای شهر و فرمانداری در گنبد کاووس قابل اجرا ست.

مدیر کل میراث فرهنگی گلستان همچنین افتتاح بازارچه دائمی صنایع دستی در خانه باقری واقع دربافت قدیم گرگان را از دیگر برنامه های این سفر عنوان کرد و افزود: این بازارچه صنایع دستی در فاز اول قرار دارد؛ در مرحله اول با افتتاح این بازارچه ۱۴ غرفه محصولات صنایع دستی به نمایش گذاشته می شود.

وی با بیان این نکته که خانه صنایع دستی گرگان نیز افتتاح می شود، افزود: خانه صنایع دستی با هدف حمایت از هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی در گرگان راه اندازی می شود و دارای هفت غرفه و یک آتلیه است و این مکان در راستای درآمد زایی، توسعه و رونق صنایع دستی و ارائه محصولات کاربردی راه اندازی خواهد شد.

 

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons