نوشته ها

فروش ۱۵ میلیاردی صنایع دستی گیلان، در دور نخست سفرهای نوروزی

ارسال شده توسط :

فروش ۱۵ میلیاردی صنایع دستی گیلان، در دور نخست سفرهای نوروزی

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان ))

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان از برپایی ۸۰۰ مرکز عرضه صنایع دستی و سوغات محلی همزمان با نوروز در سراسر استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان، سلمان شاه محمدی با اشاره به نقش صنایع دستی در اشتغال و درآمد زایی تصریح کرد: دولت با سیاست‌های حمایتی همچون برپایی نمایشگاه ها، ارائه تسهیلات، بیمه هنرمندان و ایجاد بازارچه از این صنعت حمایت می‌کند.

وی با بیان اینکه ۷۱ رشته صنایع دستی در گیلان فعال است افزود: باید با بهره گیری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود، این صنایع را به همگان معرفی کرده و موجبات رشد آن را فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه گیلان استانی گردشگرپذیر است و سالانه به ویژه در ایام پیک سفر، گردشگران بسیاری را از اقصی نقاط کشور جذب خود می‌کند اذعان کرد: نوروز امسال با برپایی نمایشگاه صنایع دستی در ورودی همه شهرها و اماکن گردشگری و تفریحی استان در جهت رونق صنایع دستی اقدامات شایانی صورت گرفت.

شاه محمدی تصریح کرد: نوروز امسال ۸۰۰ مرکز عرضه صنایع دستی در قالب ۵۲ ایستگاه، ۵ بازارچه دائمی، ۱۸ بازارچه موقت، ۲۱۶ فروشگاه و نیز ۲۶ کارگاه آماده برگزاری تورهای کارگاه گردی در راستای حمایت از صنعتگران بومی در سراسر استان برپا شد.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان با اشاره به استقبال خوب مردم از غرفه‌های صنایع دستی استان بیان کرد: در دور نخست سفرهای نوروزی در بازه زمانی ۲۸ اسفند ۹۴ تا ۶ فروردین ۹۵، بیش از ۱۵ میلیارد ریال انواع صنایع دستی گیلان به فروش رسیده است.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان خاطرنشان کرد: در تعطیلات نوروزی سال گذشته، استان گیلان از نظر تعداد غرفه‌های صنایع دستی در کشور رتبه اول و از نظر ریالی رتبه چهارم را بدست آورد که در نوروز ۹۵ نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته تعداد غرفه‌های صنایع دستی استان با ۱۰ درصد رشد همراه بوده است.

رشتی دوزی، لباس محلی، چادر شب بافی، خراطی، چوب تراشی، نازک کاری، منبت و معرق چوب، حصیر بافی، بامبو بافی، مرواربافی، سفالگری، کاشی معرق، گلیم بافی، جاجیم بافی، شال بافی، نمد مالی، جوراب بافی و عروسک بافی از جمله هنرهای سنتی و صنایع دستی گیلان است که شاه محمدی به آن اشاره کرد.

گفتنی است، ۱۶ هزار و ۷۰۰ هنرمند در رشته های مختلف صنایع‌ دستی استان مشغول فعالیت هستند.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons