نوشته ها

فروش ۲۸ میلیاردی صنایع دستی فارس

ارسال شده توسط :

فروش ۲۸ میلیاردی صنایع دستی فارس

(( میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ))

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت : از ابتدای امسال تا کنون فروش صنایع دستی استان فارس به ۲۸ میلیارد ریال رسیده است .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دکتر مصیب امیری در مراسم افتتاح نخستین بازارچه دائم صنایع دستی شمال استان فارس گفت : هنرمندان صنایع دستی استان فارس طی ۸ ماه اخیر در ۱۵ نمایشگاه سراسری و یک نمایشگاه خارجی شرکت کردند .

به گفته وی ، از ابتدای سال تا کنون بالغ بر ۵۰ بازارچه موقت عرضه و فروش محصولات صنایع دستی در فارس راه اندازی شده است .

دکتر امیری با بیان اینکه در اسفندماه امسال شاهد برگزاری نمایشگاه سراسری صنایع دستی استان در شیراز هستیم گفت : در این نمایشگاه هنرمندان صنایع دستی سراسر کشور حضور خواهند داشت و به عرضه محصولات و تولیدات خود می پردازند .

وی افزود : وقتی سخن از استان فارس به میان می آید در آغاز همه نگاه ها به پیشینه تاریخی فارس معطوف می شوند . اما وقتی از بعد زیبا شناسی به آثار تاریخی این استان می نگریم در می یابیم که این آثار محصول تلاش ، سخت کوشی ، فکر و اندیشه مردمانی است که در این سرزمین می زیسته اند و امروزه هنرشان را برای ما به یادگار گذاشته اند .

به گفته وی ،این هنرها برخی در قالب آثار معماری و برخی در قالب اشیاء تاریخی عینیت یافته اند و اشیاء تاریخی نیز همان هنرهای سنتی و صنایع دستی مردمان این مرزو بوم بوده است که در روزگار خودشان زینت بخش زندگیشان و امروزه نیز زینت بخش موزه ها شده است و اکنون در گذر تاریخ و با توجه به نیاز عصر حاضر تنوع ، تکسرو رشد یافته است .

مدیرکل میراث فرهنگی فارس ادامه داد : استان فارس تنوع بسیار بالایی در رشته های صنایع دستی دارد و حدود ۱۲۰ رشته فعال و نیمه فعال شناسایی شده است . همچنین در این استان بیش از ۲۰۰ هزار نفر در حوزه صنایع دستی فعالیت می کنند .

دکتر امیری افزود :با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی و ضرورت توجه جدی به بحث اشتغال در جامعه و نقش تولیدات صنایع دستی در زمینه اشتغال راه کارهای ذیل از اهم مواردی است که در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی استان فارس قرار دارد .

وی ادامه داد : ایجاد بازارچه های صنایع دستی ، تاکید بر افزایش مشاغل خورد و خانگی در حوزه صنایع دستی و امکان بازاریابی فروش این محصولات در اماکن تاریخی ، همچنین توجه به مقوله آموزش از طریق ایجاد تفاهم نامه های چند جانبه با مراکز علمی و موسسات آموزشی و تشویق هنرمندان به ایجاد خلاقیت و نوآوری و توجه ویژه به مقوله بسته بندی و عرضه مناسب صنایع دستی و … از جمله راه کارهایی برای توسعه و رونق صنایع دستی است .

گفتنی است امروز طی مراسمی تیمچه صرافیان آباده با حضور دکتر نامور مطلق معاون صنایع دستی کشور و جمعی از مدیران و مسئولین شهرستان آباده به عنوان بازارچه دائم صنایع دستی شمال استان فارس افتتاح شد .

تیمچه صرافیان یکی از بناهای تاریخی فارس است که ۱۲۰ سال قبل در شهر آباده ساخته شده و دارای دو طبقه و ۳۶ حجره می باشد .

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons