نوشته ها

روستای فش

ارسال شده توسط :

روستای فش

فش روستای هنر و ساز (( استان کرمانشاه ))

دهستان فش یکی از دو دهستان بزرگ شهرستان کنگاور در ده کیلو متری غرب این شهر بر سر محور ارتباطی کنگاور سنقر قرار دارد. ارتفاع ان از سطح دریا ۱۵۵۰متر و آب و هوایی معتدل مایل به سرد دارد. از شمال به اسد آباد همدان و از جنوب به روستاهای تابع فشو از غرب به کوه امروله و شهرستان سنقر و کلیائی و از شرق به کنگاور متصل میشود. دهستان فش به مرکزیت روستای فش ۱۹ روستا را تحت پوشش خود دارد.

با توجه هبه آب و هوای معتدل و وجود سراب گومه خونی و سراب فش و سراب بابا جان طبیعتی بسیار دل انگیز به وجود آمده که هر بیننده ای را به وجد میاورد.

رود خانه هایی که از سرابها سر چشمه می گیرند عبارتند از:

بایجان – ویسار-جوی فشخوران-جوی بلینه که همه انها به رودخانه گامسیاب می پیوندند. درختان و جنگلهای زیبا طراوت خاصی را به روستا داده است. بیشترین درختان موجود در این جنگلها شامل: صنوبر و درختان میوه می باشد.

کوه های قلالولان- سر تخت- بلینه و امروله زیبایی خاصی به فش و روستاهای اطراف ان داده است. خصوصا” کوه امروله که در فصل بهار سرشار از گیاهان خوراکی همچون ریواس-گنور- سیر کوهی-کول و… با نامهای محلی گوناگون است.

طبق گفته بسیاری از قدیمی هاو امار واسناد نام روستای فش ابتدا ((حبش)) و برخی دیگر معتقدند ((هوش)) نام داشته است. ولی در کتابی به قلم ((خارکسی)) جغرافی دان یونانی در اواسط قرن اول میلادی نام ((هوش)) در اطراف کنگور ذکر شده است.

فش پیش از جنگ نهاوند بین ایران و اعراب شهری آباد و پر زرق و برق و یکی از قطبهای تجاری مهم و مستقل از کنگاور بوده است که در ان جنگ به کلی ویران و خالی از سکنه شده بود. ولی به علت خوبی آب و هوا مجدا” بومی های قبلی و ایلات مختلف از نو ساخته شد.

به گفته بسیاری از قدیمیان زمانی فش شکارگاه خسرو پرویز بوده است و به هنگام شکار در میان نی زار ها بر اثر وزش باد نی ها به شکل یال اسب که در آن زمان پش (فش) نامیده می شد در آمده و از زمان شکارگاه خود را فش نامیده است.

فش در زبان فارسی به معنی اراستگی سر و صورت و در زبان عربی به معنای یال اسب است.

سابقه تحصیل در روستای فش به سال ۱۳۲۹ بر میگردد که به همت خان ان زمان مدرسه ابتدایی دایر شده است.

مساحت کل روستای فش ۱۸۰۰ هکتار میباشد. جمعیت روستا بر اساس سر شماری در سال ۱۳۸۵ –۱۹۳۰نفروجمعیت ۱۹ روستای تحت پوشش دهستان فش ۵۶۱۲ نفر میباشد.

شغل مردم روستا: کشاورزی- دامداری و ساخت الات موسیقی است. فش یکی از بزرگترین کانونهای ساخت الات موسیقی خصوصا” در منطقه است. یک پنجم جمعیت فعال کاری حاضر در روستای فش از این طریق امرار معاش میکنند.

سراب فش در هر ثانیه ۴۰۰ لیتر و سراب گومه خانی در هر ثانیه ۲۰۰ لیتر آب دارد.

روستای فش در زمینه فرهنگی مذهبی حرف اول را در شهرستان میزند. در روز ۱۲محرم مراسم تعزیه ای که شرح حال عاشورا است برگزار می گردد. مردم از شهرستان کنگاور و روستاها و شهرستان های اطراف برای دیدن مراسم عاشورا به فش می آیند و نهار را مهمان اهالی روستا هستند. این مراسمات در جوار امامزاده سید جمال الدین از نوادگان امام ششم برگزار میگردد.

زبان مردم روستا لری و لکی و مذهب انها شیعه و اهل حق میباشد.

 

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons