نوشته ها

فصل پانزدهم حفاری سایت جهانی شهر سوخته به سرپرستی دکتر سید منصور سید سجادی آغاز شد

ارسال شده توسط :

فصل پانزدهم حفاری سایت جهانی شهر سوخته به سرپرستی دکتر سید منصور سید سجادی آغاز شد

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان))

« بانک جامع اطلاعاتی سایت جهانی شهر سوخته برای اولین بار با جمع آوری داده ها تمام فصل های کاوش تهیه می گردد »

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و به نقل از دکتر سید سجادی سرپرست کاوش شهرسوخته، کاوش های فصل پانزدهم این سایت جهانی در تاریخ ۴/۸/۹۴ شروع و به صورت رسمی در ۳۰ آذر ماه به پایان می رسد. در واقع حفاری میدانی تا حدود ۲۰ آذر ماه ادامه داشته و از آن پس فعالیت های مستند سازی و آماده سازی گزارش انجام می شود.

دکتر سید منصور سید سجادی اظهار داشت : گروه باستان شناسی این فصل کاوش شهر سوخته مرکب از کارشناسان میراث فرهنگی، کارشناسان آزاد و کارشناسانی از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان که شامل باستان شناس، طراح، اپراتور رایانه، انسان شناس و آسیب شناس باستانی می باشند.

وی افزود : همانند سال های گذشته حفاری در دو بخش مسکونی و گورستان دنبال می گردد. در بخش مسکونی کار در کارگاه ۲۶ که در فصل پیشین حفاری، آغاز شده بود، ادامه یافته و تعدای گمانه های پراکنده برای پیدا کردن سرنخ های معماری زده خواهد شد.

سرپرست تیم کاوش در سایت جهانی شهرسوخته همچنین اعلام داشت :

تا پیش از پیدا شدن کارگاه شماره ۲۶ اطلاعات و شواهد کمی از دوره چهارم شهر سوخته بدست آمده بود، یکی از کوشش های گروه باستان شناسی، معرفی معماری و فرهنگ این دوره از زندگی مردم شهر سوخته خواهد بود و برای تکمیل حفاری در این بخش حدود ۴ یا ۵ فصل حفاری نیاز است.

بخش دیگر گورستان است که همچون سال های گذشته حفاری در آن ادامه دارد. کاوش در این بخش با هدف شناسایی وضعیت فیزیکی، اجتماعی، سن و سال و شناسایی بیماری های مصری و غیر مصری دنبال می گردد. از سوی دیگر مطالعات ژنتیکی نیز روی داده های استخوانی انجام خواهد شد.

دکتر سید سجادی با اشاره به این که یکی از کارهای بی سابقه ای که از امسال در شهر سوخته دنبال می گردد ایجاد بانک بزرگ اطلاعاتی شهرسوخته است، گفت این مهم طی ۳-۴ سال آینده دنبال خواهد شد و جهت انجام این کار تمام داده هایی که در کاوش های بعد از انقلاب اسلامی در شهر سوخته بدست آمده اند ساماندهی و دسته بندی می شوند.

در واقع این بانک اطلاعاتی، بانک پیشرو باستان شناسی در کشور خواهد بود. این بانک شامل چند بخش است. بخشی کاملا باستان شناختانه و دیگری فقط اشیا ائم از مطالعاتی و غیر مطالعاتی، بانک اطلاعاتی انسان شناختی که کلیه خصوصیات بقایای انسانی بدست آمده را شامل می شود. این بانک شامل عکس و نقشه نیز می گردد.

ایشان در پایان ضمن تشکر از همکاری های صورت گرفته، تاکید نمود : با توجه به اهمیت بحث حفاری در سایت جهانی شهر سوخته، امیدواریم پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و سایر ارگان ها از جمله اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همکاری لازم جهت دریافت اعتبار مورد نیاز برای ادامه این کار در سال های آینده را داشته باشند.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons