نوشته ها

قدمت شهرستان رستم به هزاره هشتم پیش از میلاد می رسد

ارسال شده توسط :

قدمت شهرستان رستم به هزاره هشتم پیش از میلاد می رسد

((میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری شهرستان رستم))

مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری رستم از پیش بینی فضاهایی برای اقامت و اسکان مسافران نوروزی در شهرستان رستم خبر داد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری فارس مقامت محمودی با اعلام این خبر گفت : با توجه به برگزاری جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر شهرستان با محوریت نوروز ۹۴ ،شهرستان رستم از هر جهت آماده پذیرایی از مسافران نوروزی است.

مقامت محمودی گفت : در این جلسه با تاکید بر ضرورت خدمات رسانی هر چه بهتر به مسافران و گردشگران و تعیین وظایف هر یک از معاونت ها و کمیته ها اقدامات پیش بینی شده توسط هریک از نهادها تشریح و مقرر شد مدارس هدف اسکان در دو بخش مرکزی و سورنا مجهز به تجهیزات لازم شوند .

محمودی افزود :تمامی برنامه های فرهنگی متناسب با ایام فاطمیه (س)برگزار و نمایشگاه عرضه و فروش صنایع دستی در شهرستان برپا خواهد شد. وی افزود : با همکاری راهنمایی و رانندگی و اداره راه علائم راهنمایی و رانندگی در جاده ها نصب و لکه گیری های لازم صورت می گیرد و تدابیر لازم در راه ها به منظور تسهیل در تردد خودروها انجام می شود .

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر شهرستان رستم از اجرا شدن طرح تنظیم بازار توسط اداره تعزیرات نیز خبر داد و گفت : اقلام مورد نیاز مردم و مسافران با نظارت مستقیم بر قیمت ها عرضه می گردد . به گفته او اداره اوقاف نیز در زمینه آماده سازی امامزاده ها و بقاع متبرکه به ویژه امامزاده حسن(ع) و امامزاده پیر شمس (ع)اقدامات لازم را انجام و شهرداری ها و دهیاری ها با حضور مستمر در ایام نوروز خدمات شهری را به شهروندان و مسافران ارایه می دهند .

وی شهرستان رستم را یکی از زیباترین و کهن ترین مناطق ایران باستان در فارس دانست و گفت : بر اساس شواهد و مستندات تاریخی سه دوره ی پیش از تاریخ – دوران تاریخی و دوران اسلامی را می توان برای این شهرستان در نظر گرفت .

این باستان شناس تمدن های پیش از تاریخ شهرستان را مربوط به هزاره ی هشتم پیش از میلاد و تمدن های تاریخی آن را مربوط به ۴۴۰۰ سال پیش و عمده تمدن های موجود را مربوط به دوران ایلامی ، ماد ، هخامنشی ، اشکانی ، سامانی و سلسله های اسلامی دانست.

محمودی با دعوت از مسافران نوروزی برای سفر به این شهرستان افزود : شهرستان رستم در حدود ۱۲۰۰ کیلومتر مربع گستردگی دارد و مرکز آن شهر مصیری است که در ۱۵۴ کیلومتری شهر شیراز جای گرفته است. این شهرستان از سوی شمال با استان کهگیلویه و بویراحمد، از سوی شرق و جنوب با شهرستان ممسنی و از سوی غرب با شهرستان گچساران مرز مشترک دارد.

به گفته او چشمه سارهای مراسخون، آبشار پای تف، تالاب سر آسیاب منصورآباد، گور دخمه دائو دختریا دی و دور (مادر و دختر) مربوط به سالهای ۵۵۰ تا ۶۵۰ پیش از میلاد، نقشبر جسته ایلامی گورنگون مربوط به دوران ایلامی و ۲۴۰۰ سال پیش از میلاد مسیح در کوه گورنگون سه تلان رستم و تفرجگاه سراب سیاه منصور آبادبا چشمهسارهای جوشنده، دریاچه قابل قایقرانی، شنا و ماهیگیری ، منطقه گود انجیر باطبیعتی کوهستانی وتنوع زیبای گیاهی و جانوری وامامزاده سید نورالدین(ع) از جمله جاذبه های طبیعی و آثار تاریخی این منطقه میباشد که هر یک در نوع خود بی نظیر و غیر قابل تصور است .

 

محمد کاظم بهادری پور

مدیر روابط عمومی

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons