نوشته ها

قزوین ، میزبان سومین دوره داوری نشان ملی مرغوبیت آثار صنایع دستی منطقه شمال کشور

ارسال شده توسط :

قزوین ، میزبان سومین دوره داوری نشان ملی مرغوبیت آثار صنایع دستی منطقه شمال کشور

(( میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین ))

مراسم سومین دوره داوری نشان ملی مرغوبیت آثار و محصولات صنایع دستی استانهای منطقه شمال کشور به میزبانی قزوین در مجتمع گردشگری – تفریحی ایرانیان آغاز شد .

در این مراسم محمد علی حضرتی مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین ضمن ابراز خرسندی از میزبانی قزوین در سومین دوره مراسم داوری نشان ملی مرغوبیت آثار صنایع دستی گفت : خرسندیم که میزبانی این رویداد مهم در حوزه صنایع دستی برای سومین سال متوالی از سوی معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی کشور برعهده قزوین نهاده شده و امیدواریم فرصت مناسبی جهت ارائه و معرفی آثار صنعتگران این منطقه و ۶ استان دیگری که در این دوره از رقابتها حضور دارند فراهم شود تا آثار هنری این عزیزان مورد پسند و ارزیابی مطلوب داوران محترم قرار گرفته و شاهد افزایش آثاری با دریافت نشان ملی باشیم .

حضرتی با اشاره به سیر تاریخی داوری نشان ملی مرغوبیت آثار صنایع دستی افزود : این رویداد در ابتدا بر اساس راهبردهای سازمان یونسکو آغاز شد و کشورهای آ س آن و آسیای جنوب شرقی آغازگر این پروژه بودند که منجر به شکوفایی صنایع دستی و حمایت از بازار محصولات در این مناطق شده است .

وی با مهم خواندن بازاریابی صحیح آثار و محصولات صنایع دستی برای معرفی شایسته آن به دنیا ابراز داشت : از سال ۲۰۰۷ که ایران عضویت در این کنوانسیون را پذیرفته ، فرصت هایی به لحاظ حمایت از محصول و بازاریابی در اختیار صنعتگران ما قرار گرفت که فراهم اوردن زمینه های مناسب آموزشی جهت برخورداری محصولات از کیفیتی مطلوب و مورد قبول پیش نیاز هر حرکتی در این مسیر است .

این مقام مسئول با اشاره به رشد چشمگیر استقبال صنعتگران از اجرای داوری نشان ملی مرغوبیت آثار و محصولات صنایع دستی تصریح کرد : با نگاهی به آمار و تعداد آثار ارائه شده توسط هنرمندان و صنعتگران نقاط مختلف کشور و هنرمندان منطقه شمال می توان دریافت که میزان استقبال صنعتگران و هنرمندان از برگزاری این مراسم در سالهای اخیر بسیار افزایش یافته و در این دوره استانهای البرز ، قزوین و زنجان به ترتیب با بیشترین تعداد آثار ارائه شده حضور فعال دارند .

حضرتی برگزاری دوره های آموزشی و توجیهی برای صنعتگران پیش از برگزاری این دوره را بسیار ضروری خواند و اظهار داشت : شاید بتوان گفت احترام به محیط زیست از مهمترین شاخص های داوری و سنجش آثار محسوب می شود که خوشبختانه صنعتگران و هنرمندان این استان بر مبنای آموزش های داده شده و برگزاری همایش های توجیهی و ارزشیابی صورت گرفته از آثار پذیرفته و مردود شده سالهای قبل با ضوابط و مبنای تولید محصولات آشنا شده و تولیدات هنری خود را بر اساس ضوابط و اصول آموزش داده شده ، ارائه نموده اند .

وی در پایان یادآور شد : امیدواریم با حمایت های بین المللی و عزم ملی شرایطی فراهم گردد که صنعتگران ما بتوانند کالاهایی کیفی برابر با استانداردهای جهانی تولید کنند و با ارتقای کیفیت محصولات ، فضای مناسبی برای بازاریابی و فروش آنها فراهم شود تا بتوانیم در جهت خطوط ترسیم شده در مسیر مطلوب گام برداریم .

شایان ذکر است سومین دوره داوری نشان ملی مرغوبیت آثار صنایع دستی با حضور کارشناسان و نمایندگان استانهای قزوین ، البرز ، مازندران ، زنجان ، سمنان ، گیلان و گلستان در مجتمع گردشگری – تفریحی ایرانیان آغاز و تا روز چهارشنبه ۲۰ آبان ادامه خواهد داشت که در اولین روز این مراسم ۳۱ اثر از استان مازندران و ۵۷ اثر از استان زنجان مورد ارزیابی و. سنجش داوران این دوره قرار گرفته است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons