نوشته ها

قصر بهرام میزبان ذیحسابان دستگاههای اجرایی استان سمنان شد

ارسال شده توسط :

قصر بهرام میزبان ذیحسابان دستگاههای اجرایی استان سمنان شد

((میراث‌ فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری استان سمنان))

گردهمایی مسئولان ذی حسابی دستگاههای اجرایی استان سمنان در محل کاروانسرای تاریخی قصر بهرام برگزار شد.

به گزارش روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری استان سمنان، ذیحسابان دستگاه‌های اجرایی استان سمنان با حضور در منطقه پارک ملی کویر و کاروانسرای قصر بهرام از نزدیک با جاذبه‌های طبیعی و تاریخی این منطقه واقع در گرمسار به خصوص جاده تاریخی سنگفرش آشنا شدند.

نشست این مسئولان نیز در محل کاروانسرای تاریخی قصر بهرام برگزار شد.

این گردهمایی توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان و با هدف آشنایی هر چه بیشتر مسئولان با جاذبه های گردشگری استان برگزار شد.

پارک ملی کویر در جنوب غربی استان سمنان در حد فاصل کویر مرکزی ایران و دریاچه نمک واقع شده است.

این منطقه در سال ۱۳۶۱ به دو قسمت پارک ملی و منطقه حفاظت شده تقسیم و بخش جنوبی و جنوب شرقی آن با مساحت ۴۶۲ هزار و ۲۱۲ هکتار شامل سیاه کوه، نخجیر ، سفید آب با عنوان پارک ملی ابقاء شد.

منطقه کویر مرکزی دارای ۳۱ گونه پستاندار، ۱۳۱ گونه پرنده و ۲۰ گونه خزنده می‌باشد . جاده‌ی دست‌ ساز سنگ‌ فرش که با سنگ‌‌های تراش ‌خورده روی بستر کویر گرمسار ساخته شده، بطول ۳۵ کیلومتر و عرض ۵ متر در مسیر شاهراه تاریخی اصفهان – ساری در دوره صفوی برای سهولت رفت و آمد کاروانیان که در این مسیر به باتلاق ها و نمک زارهای جنوب گرمسار برخورد می ‌کردند، احداث شده است .

کاروانسرای قصر بهرام از مهم ترین بناهای سیاهکوه است که با پلان مستطیل شکل ساخته شده است و مصالح عمده جهت ساخت این کاروانسرا سنگ می باشد و در بخشهایی نیز از آجر استفاده شده است.

بنای بیرونی این قصر چهار گوش و دارای چند برج با دو دروازه شمالی و جنوبی است و روکار آن از سنگهای بزرگ آهکی صیقل شده سفید رنگ است که از کوههای مجاور آورده شده‌اند.

سفال‌هایی که از اطراف این بنا به دست آمده به احتمال قوی از دوره تیموری و نشانه آن است که این بنا پیش از صفویه برپا بود.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons