نوشته ها

قلعه‌های تسخیر نشدنی سارو

ارسال شده توسط :

قلعه‌های تسخیر نشدنی سارو

در ۱۰ کیلومتری شمال شرقی سمنان در نقطه‌ای کوهستانی به نام سارو آثار دو قلعه بسیار محکم و تسخیر ناپذیر به چشم می‌خورد که طرز ساختمان و انتخاب محل بنای آن‌ها قابل توجه است، این قلعه‌ها در دو طرف کلاته یا مزرعه سارو که چشمه ‌ساری زیبا است واقع شده‌اند.

قلعه شمالی بر اثر گذشت زمان و بروز سوانح طبیعی و تخریب افراد گنج یاب تا اندازه‌ای ویران شده و خالی از سکنه است، ولی اسکلت محکم آن ابهت خاصی به این دره بخشیده است، قلعه جنوبی نیز که بر روی قله بسیار بلندی بنا شده، به قدری محکم و تسخیر ناپذیر است که یکی از مهمترین قلعه‌ های دفاعی شرق ایران محسوب می‌شد.

ظاهراً ساختمان قلعه سه طبقه بوده است و چنین به نظر می‌رسد که طبقه اول آن جای چهارپایان و طبقه دوم محل سکونت رعایا و خانواده آنان و طبقه سوم که دارای معبد و حمام و آبدار خانه بود و آن را بارگاه می‌نامیدند، محل سکونت سربازان مدافع و بزرگان قلعه بود.

از موارد جالب توجه در این قلعه، بردن آب چشمه کلاته سارو به بالای قلعه بود. با تسطیح زمین آب چشمه‌ای که در حدود چند صد متر از قلعه پایین‌تر بود، به بالای قلعه میرسید و مورد استفاده قرار می‌گرفت.

چهار گوشه هر یک از قلعه‌های سارو، برج‌هایی به منظور دیده‌بانی ساخته شده که بسیار جالب توجه و دیدنی است.

تاریخ بنای اولیه قلعه‌های سارو را به دوره پیشدادیان و کیانیان نسبت می‌دهند، ولی در زمان‌های مختلفی چون دوره اشکانیان و اسپهبدان طبرستان، یکی از پایگاه‌های مهم آن‌ها بود و مورد استفاده قرار می‌گرفت. همچنین این قلعه به مدت دو قرن مرکز تجمع افراد فعال فرقه باطنیان بود.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons