نوشته ها

قلعه تاریخی کریم آباد در شهرستان رشتخوار خراسان رضوی ساماندهی می شود

ارسال شده توسط :

قلعه تاریخی کریم آباد در شهرستان رشتخوار خراسان رضوی ساماندهی می شود

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان))

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان رشتخوار از آغاز ساماندهی قلعه تاریخی کریم آباد با مشارکت دهیاری و شورای اسلامی روستای کریم آباد این شهرستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی “کاظم کامیاب” با اعلام این خبرافزود: این اثر تاریخی از یادگاران دوره قاجار است که در فاصله ۵ کیلومتری شهر رشتخوار و در روستای کریم آباد واقع شده است.

وی با بیان اینکه بنای قلعه تاریخی کریم آباد در سال ۱۳۸۸ به شماره ۲۹۲۸۵ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است، افزود: عملیات مرمتی این بنای تاریخی شامل مرمت سردر ورودی قلعه، خاکریزی پشت برج و باروی ضلع شمالی و شرقی، ترمیم و پرکردن ترکها و شکافهای موجود در برجهای شمالی و شرقی، اندود روی دیوار و برجهای نگهبانی ضلع شمال شرقی و استحکام بخشی و تقویت بقایای دیوار بارو نیز از دیگر عملیات اجرایی در مرمت قلعه تاریخی کریم آباد است.

وی افزود: این قلعه تاریخی با ۶۸۰۰ مترمربع مساحت در جنوب غربی روستای کریم آباد قرار دارد، و پلان آن مستطیلی و دارای ۴ برج دایره ای شکل در چهار جهت اصلی و در ۲ طبقه است که حدود ۱۰ متر ارتفاع دارند. فضاهای داخلی قلعه توسط چهار حیاط و اتاق های پیرامون آن محدود و تعدادی از اتاق ها آراسته به تزئینات رسمی بندی، اندود گچ و نقاشی روی گچ می باشد.

شایان ذکر است، پرونده بازی محلی کلاه نمدی که همه ساله به مناسبت روز روستا در داخل قلعه تاریخی کریم آباد برگزار می شود نیز تهیه، و پرونده آن جهت ثبت در فهرست آثار ملی ارسال گردیده است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons