نوشته ها

قلعه نهبندان از محل اعتبارات ملی مرمت شد

ارسال شده توسط :

قلعه نهبندان از محل اعتبارات ملی مرمت شد

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی))

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، مسئول میراث فرهنگی شهرستان نهبندان گفت: برداشت دیوار شمالی جهت جلوگیری از رانش آوار، ترمیم دیوارها، جرزهای فرسوده و ریخته و اجرایی یک لایه حفاظتی برای جرزها، برداشت اندود فرسوده کاهگلی، شیب بندی و ساماندهی دیوار مشرف به خیابان قائم و اجرای دیوار سنگی و آجری در دیوار شمالی از جمله عملیات مرمتی صورت گرفته می باشد.

حسین شبانی افزود: این اثر یکی از محوطه ها و قلاع باستانی بسیار مهم شهرستان نهبندان است. در منابع تاریخی از ایزیدور خارا کسی تا مورخان سده های اخیر مکرر از وجود قلعه نه سخن گفته اند. از این رو این قلعه که بر روی یک پشته مصنوعی ساخته شده، دارای لایه های زیاد باستانی بوده و یک کاوش نظام مند می تواند در تعیین گاهنگاری و شناخت مواد فرهنگی منطقه کمک شایانی نماید.

وی ادامه داد: نخستین گزارش از قلعه نه توسط ایزیدور خارا کسی ارائه می شود و سپس مورخان اسلامی از ابن خرداذبه، استخری، ابن حوقل و غیره تا مورخان و سیاحان اروپایی همانند ییت، خانیکوف، گابریل و … از این قلعه یاد کرده اند. درباره توصیف این قلعه فراشی می گوید: « قلعه نه دارای قطری حدود ۳۰۰متر و بر روی تپه ای به ارتفاع ۳۰ متر ساخته شده است. مرتفعترین بخش قلعه که در جبهه شرقی واقع است . جایگاه کهن دژ یا ارگ شهر بوده است. دروازه قلعه در سمت جنوب قلعه به یک هشتی وسیع منتهی شده و از انتهای آن گذرگاه و معابری منشعب می گردد».

مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نهبندان بیان داشت: این قلعه بر روی یک تپه مصنوعی به شکل تقریباً مدور ساخته شده است. ابعاد قلعه حدود ۱۴۱×۱۴۶متر است. در حال حاضر چند برج قلعه پابرجا بوده و یا مرمت شده است.

شبانی افزود: برج های قلعه مدور می باشند و از خشت و گل ساخته شده است. فاصله برج غربی با برج جنوب غربی ۸۸ متر است و فاصله این برج تا برج جنوبی حدود ۴۶ متر است. برج های کنونی قطور و به اسلوب برج های صفوی به بعد ساخته شده است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons