نوشته ها

لزوم بهره گیری از راهکارهای علمی در جهت توسعه افزایی تولید صنایع دستی در گیلان

ارسال شده توسط :

لزوم بهره گیری از راهکارهای علمی در جهت توسعه افزایی تولید صنایع دستی در گیلان

((میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گیلان))

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان با اشاره به جایگاه هنرمندان صنایع دستی در تولیدناخالص ملی و نگاه حاکمیتی بر تحقق اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: باید تلاش نمود تا با ارائه راهکارهای علمی در جهت توسعه افزایی تولید و عرضه صنایع دستی به جایگاه ارزنده ای دست یابیم.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری گیلان؛ در راستای امضای تفاهم نامه همکاری های مشترک این اداره کل با پارک علم و فناوری استان، نشست مشترکی با حضور مدیران کل و معاونین دو دستگاه برگزار شد.

در این نشست که با حضور هنرمندان برتر صنایع دستی وابسته به چوب برگزار شد، رضا علیزاده با اشاره به نقش صنایع دستی در درآمدزایی و توسعه اقتصادی اظهار داشت: گیلان در زمینه هنرهای سنتی و صنایع دستی استانی پیشتاز است و هنرمندان آن دارای آوازه ای دیرینه هستند.

وی با بیان اینکه کیفیت افزایی تولیدات صنایع دستی نیازمند بهره گیری از فناوری های دانش بنیان است، اذعان نمود: حضور در بازارهای جهانی و رقابت با کالای مشابه خارجی از سوی برخی تولیدکنندگان صنایع دستی گیلان از طریق بهره مندی از شیوه های عملی محقق می گردد.

علیزاده تصریح نمود: علیرغم جنگل های انبوه و رشد درختان متعدد در استان گیلان، هنرمندان صنایع چوبی سنتی با مشکل کمبود چوب مواجه هستند.

این مسئول؛ نبود صنعت و راهکار علمی برای خشک کردن چوب را معضلی در مسیر تولید سازه های سنتی چوبی با کیفیت ممتاز خواند و افزود: با وجود همت مجدانه هنرمندان صنایع دستی در ساخت سازه های چوبی، به دلیل رطوبت موجود در مواد پایه تولیداتشان پس از مدتی معیوب می شوند.

علیزاده؛ پارک علم و فناوری را ظرفیتی قابل اتکا برای ارائه شیوه یا دانشی کیفی در جهت بهسازی تولید خواند و گفت: بهینه و استانداردسازی در صنایع طی سالهای اخیر مرهون مطالعات علمی این نهاد ارزشمند است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان در اشاره به جایگاه هنرمندان صنایع دستی در تولیدناخالص ملی و نگاه حاکمیتی بر تحقق اقتصاد مقاومتی با تکیه بر اقدام و عمل،خاطرنشان کرد: باید تلاش نمود تا با ارائه راهکارهای علمی در جهت توسعه افزایی در تولید و عرضه صنایع دستی به جایگاه ارزنده ای دست یابیم.

در ادامه مجید متقی طلب رییس پارک علم و فناوری گیلان با اشاره به فرایند حمایتی در این پارک بیان داشت: پارک علم و فناوری گیلان همواره به دنبال پرورش و حمایت از ایده تا محصول است و در این مسیر باید تفکر نوآورانه در کنارسرمایه‌گذاری مناسب قرار گیرد تا در این نقطه اتصال ، تولیدکنندگان محصول در بازار حضور موثر داشته باشند.

وی به ظرفیت‌های پارک علم و فناوری گیلان در جهت دانش افزایی و رفع مشکلات تولید به ویژه تولیدات بومی اشاره کرد و گفت: دبیر خانه فن بازار جمهوری اسلامی ایران در پارک علم و فناوری گیلان مستقر است و این مساله فرصتی برای ارائه فناوری ها در سطح ملی خواهد بود.

متقی طلب با بیان اینکه امضای تفاهم نامه همکاری پارک علم و فناوری گیلان و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زمینه اقدامات موثری در پیشبرد اهداف توسعه محور را فراهم می آورد، بر ضرورت اجتناب از خام فروشی و بکارگیری شیوه های ارزش افزوده تاکید نمود.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons