نوشته ها

لزوم شکل گیری مسئولیت اجتماعی برای حفظ و صیانت از بناهای تاریخی گیلان

ارسال شده توسط :

لزوم شکل گیری مسئولیت اجتماعی برای حفظ و صیانت از بناهای تاریخی گیلان

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان))

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان بر مشارکت عمومی جهت حفظ ابنیه تاریخی تاکید کرد و خاطرنشان کرد: باید در خصوص حفظ ، مرمت و صیانت از بناهای تاریخی یک مسئولیت اجتماعی شکل گیرد. به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان؛ در ادامه سلسله نشست های مدیرکل با کارکنان؛ رضا علیزاده با معاون و کارشناسان حوزه میراث فرهنگی دیدار و گفتگو کرد.

علیزاده در این نشست با تاکید بر اهمیت ابنیه و محوطه های تاریخی گیلان در هویت این دیار سرسبز، اظهار داشت: آنچه که غنای فرهنگی و اصالت گیلان را تایید می نماید، آثار فاخر ثبتی و ابنیه و محوطه های تاریخی استان است. وی با بیان اینکه گیلان با تکیه بر آثار و بناهای تاریخی خود در مسیر توسعه پایدار گردشگری گام بر می دارد، اذعان کرد: این استان دارای ۹۷۹ اثر فرهنگی و تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی می باشد.

این مسئول؛ تخریب بافت های تاریخی، کاهش تنوع فرهنگی- قومی و نیز کمرنگ شدن زبان و گویش های محلی را دغدغه اصلی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان خواند و گفت: این نگرانی باید با تدوین برنامه های جامع و اثربخش مرتفع گردد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان با اشاره به اینکه حفظ و نگهداری از میراث فرهنگی موجب توسعه گردشگری، حفظ هویت و صلح و وفاق ملی می شود ، بر لزوم مشارکت جویی برای حفظ این میراث ارزشمند تاکید کرد.

وی؛ شرایط اقلیمی گیلان و نزولات جوی مستمر را عامل تخریب بسیاری از بناهای تاریخی استان دانست و بیان داشت: درجه بالا رطوبت در گیلان بر شدت آسیب دیدگی بناهای تاریخی افزوده است . علیزاده بر مشارکت عمومی جهت حفظ ابنیه تاریخی تاکید کرد و خاطرنشان نمود : باید در خصوص حفظ ، مرمت و صیانت از بناهای تاریخی یک مسئولیت اجتماعی شکل گیرد . این مسئول با اشاره به اقدامات ارزنده برخی گروه های فعال از جمله هیات های امناء مساجد و بقاع متبرکه ، شهرداران ، شوراها و دهیاران در مرمت آثار تاریخی گفت : اقدامات صورت گرفته از سوی گروه های عمومی ، دولتی و مردمی در مشارکت با میراث فرهنگی قابل تقدیر است و باید دست به دست هم دهیم تا کمترین آسیب دیدگی را در حوزه میراث فرهنگی شاهد باشیم . وی با اشاره به در پیش بودن هفته میراث فرهنگی، این ایام را فرصتی مغتنم برای نمایش فعالیت های انجام شده در حوزه میراث فرهنگی خواند و تصریح کرد: فعالیت های متعددی برای حفظ، حراست و مرمت آثار و بناهای تاریخی در استان طی سال جاری به انجام رسیده است. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان در پایان اقدام و عمل همراه با الگو قرار دادن منویات مقام معظم رهبری را به کارکنان تاکید نمود.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons