نوشته ها

لزوم همکاری دستگاههای اجرایی در حفظ مجموعه ثبت جهانی مجموعه قنوات بلده

ارسال شده توسط :

لزوم همکاری دستگاههای اجرایی در حفظ مجموعه ثبت جهانی مجموعه قنوات بلده

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان فردوس))

مدیر پایگاه شهر تاریخی تون و قنات بلده در جلسه ثبت جهانی مجموعه قنوات بلده و مسایل مربوطه که با حضور مدیر کل میراث فرهنگی استان و مسوولان شهرستان فردوس برگزار شد، عنوان کرد: لازم است در جهت حفظ مجموعه ثبت جهانی قنات های بلده همه دستگاه های ذی ربط نهایت همکاری را داشته باشند تا بتوانیم از این میراث جهانی نهایت محافظت را داشته باشیم.

رمضانی مدیر کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی ثبت جهانی بلده را بهانه ای برای معرفی هر چه بیشتر و بهتر میراث فرهنگی شهرستان عنوان کرد و التزام به قانون و همکاری نهادهای مختلف با پایگاه شهر تاریخی تون و قنات بلده را مهمترین عامل در جهت توسعه و پیشبرد اهداف تعیین شده معرفی نمود.

وی همچنین بر ضرورت حفظ شأن بناهای تاریخی و آثار ثبت ملی و جهانی تأکید نمود و اخذ استعلام از سوی نهاد ها و ارگان های مختلف را در موارد مرتبط با این آثار ارزشمند امری ضروری قلمداد کرد..

مدیر پایگاه شهر تاریخی تون و قنات بلده  همچنین تاکید کرد: تمامی دستگاه های اجرایی باید  قبل از هر گونه اقدام اجرایی در محدوده عرصه و حریم آثار مهم تاریخی و قنوات هماهنگی لازم و اخذ استعلام از پایگاه قنوات بلده را انجام دهند.

وی درادامه با اشاره به اینکه تمام ساخت وسازها باید با توجه به آثار تاریخی ومهم یک شهر باشد گفت: تهیه  طرح های هادی روستایی و جامع شهری باید با نگاه ویژه فرهنگی و گردشگری و تعیین ضوابط معماری و طراحی شهری بومی انجام پذیرد .

اسماعیلی سرپرست فرمانداری شهرستان فردوس ضمن تبریک هفته دفاع مقدس و هفته گردشگری از مدیر کل میراث فرهنگی و مدیر پایگاه شهر تاریخی تون و قنات بلده جهت ثبت مجموعه قنوات بلده در فهرست میراث جهانی تشکر نمود و همکاری سایر نهادهای شهرستان را در خصوص رعایت مسائل و ضوابط مربوط به ثبت جهانی قنوات بلده را خواستار شد.

وی در پایان آمادگی مجموعه شهرستان برای برگزاری جشن ثبت جهانی با حضور سلطانی فر معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری کشوررا اعلام کرد.

حمید حلاج مقدم شهردار فردوس نیز حمایت از بخش کشاورزی و حفاظت قنوات را مهمترین هدف پس از ثبت جهانی قنات بلده عنوان نمودند و لزوم همکاری ارگان های مختلف و مردم را در این مورد بیان نمودند.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons