نوشته ها

ماهیت گردشگری در عصر حاضر

ارسال شده توسط :

ماهیت گردشگری در عصر حاضر

(( ماهیت گردشگری در عصر حاضر ))

گردشگری به مفهوم امروزی آن سابقه ای به قدمت انقلاب صنعتی دارد که روند روبه تزاید آن از آغاز تا اکنون در قرن بیست و یکم همراه با انقلاب اطلاعات مباحث بسیاری را پیرامون خود شکل داده است. گردشگری در سال های پس از جنگ جهانی دوم رشد زیاد و پایداری را در حدود۵ درصد نشان می دهد. که خود وابسته به رشد اقتصادی دراز مدت، رشد زمان اوقات فراغت و سطح درآمد همراه با توسعه تکنولوژی بخصوص در زمینه حمل و نقل در طی این سال ها می باشد.

گردشگری در جهان به عنوان یک فعالیت اقتصادی ، تبلور عینی جریان سرمایه و جابجایی انسان در حجمی بسیار بزرگ محسوب شده که در ده های اخیر رشد بسیار بالایی داشته است. به گونه ای که تعداد افرادی که به عنوان گردشگر در سطح جهان به سفر پرداخته اند در سال ۲۰۰۷ معادل ۹۳۰ میلون نفر بوده که این فرایند از سفر گردشگران، چرخه سرمایه ای بالغ بر ۸۵۶ میلیارد دلار را به عنوان درآمد حاصل از گردشگری سبب گردید[۱]. چنین حجم بالایی از گردش سرمایه در سطح جهان ، گردشگری را به یکی از ارکان اصلی اقتصاد جهانی شده بدل نموده و توجه برنامه ریزان و کارشناسان مرتبط را در زمینه فعالیت های گردشگری و پیامدهای اقتصادی ناشی از آن در چارچوب اقتصاد ملی و بین المللی به خود جلب کرده است.

آیا گردشگری یک صنعت است؟

بر بنیان همین پیامدهای اقتصادی در سطح جهانی است که برخی از کارشناسان به گردشگری لقب « صنعت » داده اند و با تاکید بر صنعت گردشگری، آن را در کنار دیگر صنایع بزرگ دنیا همچون صنعت نفت و خودرو سازی و در رقابت با آنها، قرار داده اند. این امر به بیان بارز تر گونه ای اغماض عمدی در نادیده گرفتن علم اقتصاد و تقسیم بندهای فعالیت های اقتصادی در چارچوب این علم می باشد. واقعیت قضیه آن است که گردشگری با تمام این تفاصیل و حجم گسترده تبادلات و تعاملات اقتصادی، به عنوان یک زیر بخش خدمات در علم اقتصاد مطرح بوده و صنعت نامیدن این فعالیت اقتصادی به گونه ای نادیده گرفتن چارچوب های دانش اقتصاد می باشد. هرچند صنعت نامیدن گردشگری گونه ای اغماض عمدی در علم اقتصاد است زیرا که گردشگری به عنوان یک زیر بخش خدمات ، فاقد ویژگی هایی است که مختص بخش صنعت می باشد با این وجود این امر بدیهی است که گردشگری یک فعالیت اقتصادی گسترده است که صنایع مختلفی در چارچوب جریان گردشگری به طور مستقیم و غیر مستقیم مشغول به فعالیت می باشند.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons