نوشته ها

مجموعه جهانی تخت جمشید لباس نو به تن می کند

ارسال شده توسط :

مجموعه جهانی تخت جمشید لباس نو به تن می کند

((موزه تخت جمشید به طور کامل گشایش می یابد))

این روزها اگر سری به مجموعه جهانی تخت جمشید بزنید شاهد فعالیت تیم های مختلفی خواهید بود که مشغول خانه تکانی و آماده سازی مجموعه جهانی برای استقبال از نوروز و مهمانان نوروزی می باشند .

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در خصوص آماده سازی مجموعه جهانی تخت جمشید گفت : امسال تلاش کردیم با توجه به نظر سنجی های صورت گرفته از مسافران در نوروز سال گذشته نسبت به رفع مشکلات و کاستی ها اقدام و مجموعه را ساماندهی کنیم .

مدیر کل میراث فرهنگی فارس از بازگشایی کامل موزه تخت جمشید برای نوروز امسال نیز خبر دادو گفت :در سالهای اخیر موزه تعطیل شد و سال گذشته فاز اول موزه راه اندازی وامسال با تلاش انجام گرفته نسبت به ساماندهی اشیائ موزه وویترین های موزه ای وهمچنین فضای موزه شاهد گشایش دوباره تمام موزه هخامنشی خواهیم بود .

وی احیاء ساختمان تشریفات در مجموعه پردیس را از دیگر اقدامات مهم دانست وگفت : این ساختمان در گذشته کاربری تشریفاتی داشته که سال ها به شکل متروک رها شده بود که هم اکنون در حال تعمیر و بهسازی سقوف، بدنه ، کف و ساخت و نصب درب و پنجره های این ساختمان می باشیم تا به عنوان یک مرکز خدماتی ورفاهی در ایام نوروز مورد بهره برداری قرار گیرد.

دکتر مصیب امیری افزود : با توجه به ازدحام جمعیت در تخت جمشید به ویژه در ایام نوروز که گاهی به ورود نزدیک به یکصد هزار نفر در روز نیز رسیده است ، وجود سرویس های بهداشتی به تعداد کافی از پیشنهادت مردم بوده که علی رغم تلاش های صورت گرفته در سالیان گذشته که تعدادچشمه های موجود در تخت جمشید تا ۳۰۰ چشمه افزایش یافت اما همچنان نیاز به سرویس های بیشتر و البته مناسب تر احساس می شد که برای نوروز امسال با افزایش ۱۰۰ چشمه سرویس بهداشتی هم اکنون مجموعه دارای ۴۰۰ چشمه سرویس می باشد . دبیر ستاد اجرایی خدمات سفرهای فارس گفت : تجمع سرویس های سیار بهداشتی در محوطه سمت راست ورودی تخت جمشید باعث ازدحام جمعیت در یک مکان ، طی مسافت طولانی از نقاط مختلف تخت جمشید برای دسترسی به سرویس ها و با توجه به وسعت مجموعه خستگی مردم می گردید که امسال سرویس های بهداشتی در چند نقطه توزیع و دسترسی برای مردم بسیار آسان تر شده است .

دکتر امیری گفت : تمام محوطه پیرامون مجموعه از وجود علف های هرز و خارو خاشاک پاکسازی و از یک کیلومتر قبل از ورودی تخت جمشید نیز جنگل های پیرامون از وجود زباله و علف و خاشاک در حال پاکسازی می باشد .

وی افزود : بیش از ۴۰۰ سطل زباله موجود در محوطه تخت جمشید بهسازی و رنگ آمیزی شده است ، گل کاری و بهسازی فضای سبز محوطه و پاکسازی و بهسازی باغ های پیرامون مجموعه و هرس کردن درختان مجموعه از جمله این اقدامات بوده است .

امیری گفت : در ۵ نقطه مختلف مجموعه، آبخوری های جدید احداث شده و آبخوری های قدیمی نیز بهسازی و مورد استفاده قرار می گیرد و مسیرهای دسترسی به سرویس های بهداشتی و آبخوری ها ایجاد و در رفت و آمد بازدید کنندگان تسهیل گردیده است .

به گفته این مقام مسئول تاسیسات برقی کل مجموعه مورد بازنگری و رفع نقص قرار گرفته وتمام تیرهای برق موجود درمجموعه پاکسازی ورنگ آمیزی شده است ودوربین های مدار بسته بهسازی و به منظور مراقبت از مکان در ایام نوروز تعداد مراقبین مجموعه افزایش خواهند یافت .

وی در ادامه به استقرار ۷۰ نفر از راهنمای گردشگری مسلط در مجموعه به منظور ارائه توضیحات و اطلاع رسانی مناسب به بازدید کنندگان نیز خبر داد و گفت : کلاس های توجیهی آموزش ویژه و کاربردی و آشنایی با قوانین و مقررات مجموعه جهانی برای این راهنمایان در هفته گذشته برگزار گردید .

دکتر امیری گفت : احیا و آماده سازی نمازخانه های مجموعه ، بهسازی مبلمان ، اصلاح مسیر عبور و مرور اتومبیل ها در پارکینگ تخت جمشید ، تسطیح و چمن کاری باغچه ها از جمله این اقدامات است .

 

محمدکاظم بهادری پور

مدیر روابط عمومی

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons