نوشته ها

مجموعه قنات بلده فردوس دومین اثر ارزشمند جهانی خراسان جنوبی

ارسال شده توسط :

مجموعه قنات بلده فردوس دومین اثر ارزشمند جهانی خراسان جنوبی

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی))

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی گفت: مجموعه قنات بلده فردوس به عنوان دومین اثر ارزشمند استان، در فهرست آثار جهانی به ثبت رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، حسن رمضانی افزود: نقش حیاتی قنات در شکل گیری تمدن های مختلف چنان گسترده است که مبنای تمدن فلات کویری ایران را تمدن کاریزی یا قنات می نامند. توزیع سکونتگاههای اولیه بر روی مخروط افکنه ها در فلات داخلی و حواشی کویرها و بیابان های ایران به صورت تنگاتنگ با الگوی توزیع سیستم قنات ها ارتباط دارد. دست آوردی بزرگ که تمدن خاص خود را خلق و سنت فرهنگ ویژه ای را پدید آورده است. قنات ها در طول حیات چند هزار ساله خود همواره نقشی تعیین کننده در ایجاد و توسعه کشاورزی و آبیاری فلات ایران و دیگر مناطق خشک، نیمه خشک و کم باران جهان به عنوان یک سیستم آبیاری خاص بازی کرده است. این نقش در استقرار و شکوفایی اجتماعات انسانی تأثیری شگفت انگیز داشته است.

وی ادامه داد: قنات در بسیاری از مناطق نیمه خشک و کم باران موجبات پویایی جمعیت و رونق کسب و کار را فراهم آورده است تا جایی که شکوفایی قنات منجر به شکوفایی زندگی شده و مرگ قنات منجر به مرگ جوامعی شده که در پیرامون او شکل گرفته است. دانش و روش پایدار و هوشمند قنات ایرانی، مدیریت سنتی آن که در طول تاریخی از پختگی، هوشمندی، شعور، تعامل و مشارکت اجتماعی بالایی برخوردار است و تا به امروز پایه و اساس خود را حفظ نموده است، از نسلی به نسل دیگر به عنوان یک سنت فرهنگی و میراث ملموس و نا ملموس با اهمیت و حیاتی، انتقال و تکامل یافته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی گفت: در سال ۹۳ با تشکیل پایگاه قنات بلده در شهرستان فردوس، پرونده این اثر منحصر به فرد تاریخی تهیه وجهت ارسال به سازمان یونسکو تحویل سازمان میراث فرهنگی کشور گردید.

رمضانی در همین راستا تاکید کرد:این پرونده با حساسیت و دقت فراوان تهیه شد و در شهریور سال گذشته به همراه ده قنات دیگر در سطح کشور مورد ارزیابی و بازدید نماینده کمیته ارزیابی یونسکو قرار گرفته و پس از بازدید کامل یک روزه ، ارزش ها و تکنولوژی پیچیده این قنات از سوی نماینده یونسکو مورد شگفتی و تایید واقع شد.

وی همچنین ضمن عرض تبریک به مناسبت این رخداد فرهنگی تاکید کرد: بی شک این رویداد بزرگ بین المللی ریشه در همکاری صمیمانه مسئولین کشور وبه ویژه مدیران ارشد استان دارد، لذا این رخداد فرهنگی را به استاندار، اعضای کارگروه میراث فرهنگی وگردشگری وستاد سفر، مدیران ارشد محل وقوع اثر علی الخصوص فرماندارشهرستان، شهردار فردوس، بخشدار بخش مرکزی، هیات مدیره دفتر میاه بلده فردوس، کشاورزان منطقه و به ویژه به اندیشمندان فرهیختگان، هنرمندان و عموم دوستداران میراث کهن فرهنگی استان خراسان جنوبی صمیمانه تبریک وتهنیت عرض می نمایم. بی شک این اقدام وظیفه همگی ما را در حفظ این آثار ومعرفی آن به جهانیان بیش از پیش سنگین می سازد. ثبت این اثر ارزشمند در فهرست آثار جهانی رخدادی بسیار حائز اهمیت است لیکن آنچه که از آن مهم تر و قطعا دشوارتر نیز خواهد بود نگهداری از آن و نحوه مدیریت مجموعه می باشد به نحوی که خدشه ای به هویت و اصالت آن وارد نشود.

رمضانی  یادآور شد: مجموعه قنوات بلده در شهر تاریخی فردوس(تون)، با قدمتی ۲۰۰۰ ساله، نشانی از نبوغ و خلاقیت بشری است که در طول زمان و از اعصار گذشته تاکنون توسط مردمانی که آن را خلق کرده و در طول زمان حفظ و نگهداریش کرده‌اند و طبیعتاٌ بر غنای فرهنگی و تکنولوژیکی آن افزوده‌اند، اثری درخور توجه و با اهمیت محسوب می‌شود.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons