نوشته ها

محوطه میرک بسیار پیچیده و در جهان بی نظیر است

ارسال شده توسط :

محوطه میرک بسیار پیچیده و در جهان بی نظیر است

((میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان))

متخصص انسان شناسی پیش از تاریخ موسسه علوم کشور فرانسه گفت: محوطه میرک بسیار پیچیده و در جهان بی نظیر است.

به گزارش روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، پرفسور« ژیل بریون» در گفت و گویی اظهار داشت: تواتر زمانی چند هزار ساله زندگی انسان‌های اولیه در این منطقه، میرک را منحصر به فرد کرده است.

وی با تاکید بر اینکه نحوه زندگی انسان نئاندرتال در دوره‌های مختلف گرم و سرد در این محوطه جالب توجه است، گفت: میرک از نظر مطالعه زندگی انسان اولیه محوطه ای استثنائی است.

بریون با بیان اینکه تا کنون در رابطه با زندگی انسان نئاندرتال در لبه غربی جهان اطلاعات قابل توجهی کسب شده است، افزود: این در حالی است که محوطه‌های محدودی در لبه شرقی وجود دارند که به خوبی گاه نگاری شده باشند و لایه فرهنگی خوبی داشته باشد.

وی گفت: کشور ایران از نظر جغرافیایی در شرقی‌ترین لبه زندگی انسان‌های نئاندرتال قرار گرفته و هنوز اطلاعات ما در این رابطه مبهم است.

وی افزود: تا کنون این پیش فرض وجود داشت که انسان نئاندرتال در منطقه سرد زندگی می‌کردند اما این موضوع که این انسان چگونه در یک اقلیم دیگر زندگی می‌کرده، جالب توجه است.

وی با بیان اینکه نحوه شکل‌گیری تپه میرک با تپه سیلک و تپه حصار کاملا متفاوت است، گفت: علت و نحوه شکل گیری تپه‌های میرک در حال بررسی است.

این متخصص انسان‌شناسی پیش از تاریخ با اشاره به پروژه بلند مدت دیرین- انسان شناسی ایران و فرانسه، گفت: این پروژه از ۱۴ سال پیش تا کنون در حال انجام است و هدف از آن تربیت دانشجویان ایرانی متخصص در زمینه باستان شناسی است.

 

بریون افزود: آموزش به دانشجویان ایرانی طی این پروژه‌ها و با همکاری مرکز ملی علوم فرانسه، دانشگاه تهران و دانشگاه تربیت مدرس انجام می‌شود.

پرفسور ژیل بریون از سال ۲۰۰۲ تا کنون با هیات‌های باستان شناسی ایران در زمینه کاوش در محوطه های تاریخی ایران از جمله شیرکوه یزد، گرم رود آمل، جنوب دماوند و … همکاری داشته است.

مرحله جدید کاوش در محوطه پارینه سنگی میرک سمنان با حضور باستان شناسان ایرانی و فرانسوی به پایان رسید.

از منظر گاهنگاری و با توجه به حضور شاخص‌های ادوار مختلف پارینه سنگی، میرک دارای بیشترین استقراراز دوران پارینه سنگی میانی (حدود ۲۵۰ هزار تا ۴۰ هزار سال پیش) و همچنین پارینه سنگی جدید (حدود ۴۰ هزار تا ۱۸ هزار سال پیش) بوده است .

محوطه میرک دلازیان بیشتر منتسب به ادوار پارینه سنگی جدید و فراپارینه سنگی است.

میرک در جنوب سمنان واقع شده است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons