نوشته ها

محوطه میرک در ایران و جهان بی نظیر است

ارسال شده توسط :

محوطه میرک در ایران و جهان بی نظیر است

((میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی استان سمنان))

مدیرکل میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی استان سمنان گفت:محوطه میرک، به لحاظ تاریخی و تنوع دست ابزارهای یافت شده، در ایران و جهان بی نظیر است.

به گزارش روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، «حسین خواجه‌بیدختی» در جمع خبرنگاران از سمنان به عنوان یکی از غنی‌ترین استان‌های ایران از نظر وجود تپه‌ها و محوطه‌های تاریخی یاد و اظهار کرد: با هدف بررسی هر چه بیشتر میرک، تیم باستان‌شناسی متشکل از متخصصین ایرانی و فرانسوی در این منطقه در حال پژوهش و کاوش هستند.

وی با اشاره به وجود ۲۵۳ محوطه و تپه تاریخی در استان سمنان، گفت: ۳۷ محوطه از این تعداد مربوط به دوران اسلامی و ۱۱۰محوطه و تپه مربوط به پیش از تاریخ است که عمدتا در مناطق شمالی استان واقع هستند.

خواجه بیدختی با تاکید بر اینکه این مناطق نیاز به حفاظت دارند، گفت: تنها بخش بسیار کوچکی از این محوطه ‌های تاریخی نظیر تپه حصار دامغان به دلیل اهمیت حفاظت و جلوگیری از تعرض، حفاظت می‌شوند.

مدیرکل میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی استان سمنان با بیان اینکه یکی از برنامه این استان حفاظت بیشتر از این محوطه‌های تاریخی است، افزود: بنا داریم از کمک انجمن‌های میراث فرهنگی، شوراهای اسلامی شهر و روستا، سازمان‌های مردم‌نهاد و مردم محلی برای حفاظت و نگهداری از این محوطه‌ها استفاده کنیم.

 

کار گمانه زنی در محوطه میرک برای مشخص شدن زوایای تاریک این بخش از جغرافیای ایران در ادوار پارینه سنگی انجام می‌شود.

 

محوطه میرک دلازیان بیشتر منتسب به ادوار پارینه سنگی جدید و فراپارینه سنگی است.

 

این محوطه فاقد معماری، ابزارهای سفالی و فلزی و … است و تنها یافته‌های قابل بررسی، دست ابزارهای سنگی انسان های نئاندرتال است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons