نوشته ها

مدرسه تقوی گرگان میزبان نکوداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی

ارسال شده توسط :

مدرسه تقوی گرگان میزبان نکوداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان))

در سرزمین تاریخ و ادب و در راستای نکوداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و در هفته میراث فرهنگی، مدرسه تقوی گرگان میزبان نکوداشت این حکیم فرزانه شد.

به گزارش روابط عمومی و امورفرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، مراسم نکوداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی با حضور جمعی از مدیران و مسئولین استانی و شهرستانی و هنردوستان و علاقمندان به عرصه فرهنگ و هنر در حیاط مدرسه تقوی واقع دربافت قدیم گرگان برگزار شد.

در این مراسم رییس فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گرگان با اشاره به اجرای این برنامه در مکانی فرهنگی و تاریخی، از ایجاد چنین فضایی قدردانی کرد و گفت: ایجاد چنین فضاهای فرهنگی و تاریخی برای هنردوستان و شاعران استان و فراهم شدن فرصت ها در راستای اشاعه فرهنگ و هنر و ادب استان را باید غنیمت شمرد.

شیخ یعقوب مهدوی در ادامه افزود: باید در راستای توسعه فرهنگ و ادب و اصالت ایران زمین دست به دست هم دهیم و در جهت تعالی و پیشرفت این مهم گام برداریم.

وی از اهمیت باز گو کردن فرهنگ اصیل ایران زمین به نسلهای آینده اشاره کرد و اذعان داشت: حمایت های دولتی و فراهم سازی ظرفیت های توسعه این فرهنگ اصیل ، راه را برای رونق و اشاعه آن بیش از پیش فراهم خواهد کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد گرگان نیز در این مراسم به اهمیت برگزاری این مراسم اشاره داشت و از بزرگ مردی یاد کرد که در تاریخ ایران تکرار نشده و از او به عنوان ایرانی ترین ایرانی یاد می شود.

دکتر حسنعلی عباسپور اسفدن در ادامه تقارن روز سوم خرداد با این روز را معنی دار دانست و بهره مندی از چنین روزهایی را در راستای ارتباط بین دوره های مختلف فرهنگی مهم عنوان کرد و گفت: در فیلمی که به این مناسبت از صدا و سیما پخش می شود ، پهلوان ایرانی در مرزهای ایران و توران در بالای قله می ایستد و آرش وار فریاد می زند و وارد مرز کمیل می شود وآرش وار جانش را هدیه می دهد و نامش همیشه پایدار می شود .

وی افزود: فردوسی کسی است که فرو عظمت و شکوه ایرانی دارد و در کالبد این جسم یک روح ایرانی نهفته است.

عباسپور در ادامه خاطر نشان کرد: اسطوره ها کرانه ندارند، رستم و اولین انسان شاهنامه زمان ندارند و به همین جهت است که برای شاهنامه ارزش قائلیم چون عمیق ترین ارزش های فکری را درآن می توان یافت.

این استاد دانشگاه همچنین ایران را مرکز هفت اقلیم عنوان کرد و دوره اساطیری را دوره روشنایی و نور عنوان کردو گفت: شاهنامه فردوسی سرنوشت ملت ایران است، شاهنامه می گوید از کجا آمده ایم ؛ آمدنمان بهر چیست و به کجا باید برویم.

وی در ادامه اذعان داشت: اگر جوان ایرانی بداند شاهنامه چیست می داند باید به کجا برود.

عباسپور با عنوان اینکه از قرن پنجم به بعد چراغ دانایی کم سو و کمرنگ شده است ، برگزاری چنین نشست هایی را در راستای زنده کردن درخت خردگرایی یاد کرد و افزود: شاهنامه فردوسی زنده کننده خرد ایرانی است و امروز ما به خردگرایی فردوسی نیاز مندیم.

وی همچنین بر اهمیت اشاعه زبان پارسی اشاره داشت و ادامه داد: شاهنامه فردوسی زنده کننده زبان پارسی است و در شاهنامه عنوان می شود که با زبان پارسی می توان شاهنامه خلق کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد گرگان در پایان شاهنامه فردوسی را شناسنامه ملت ایران دانست و تصریح کرد: ملتی که شاهنامه را نشناسد احساس بی هویتی می کند و نمی داند از کجا آمده است.

گفتنی است در این مراسم ، ضمن خوانش اشعار حماسی شاهنامه و اجرای نقالی ، ورزش باستانی توسط جوانان اجرا شد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons