نوشته ها

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان با ساماندهی وضعیت موجود گردشگری کویر مرنجاب رونق می یابد

ارسال شده توسط :

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان با ساماندهی وضعیت موجود گردشگری کویر مرنجاب رونق می یابد

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان ))

مدیر کل میراث فرهنگی استان از ساماندهی وضعیت گردشگری منطقه کویر مرنجاب در کارگروه میراث فرهنگی استان خبر داد و عنوان کرد :مدتی است بدنبال ساماندهی وضعیت گردشگری کویر مرنجاب در راستای توسعه گردشگری منطقه هستیم .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان فریدون اله یاری با اعلام این خبر افزود : یکی از دغدغه های اینجانب از ابتدای شروع به کارم، ساماندهی وضعیت گردشگری کویر مرنجاب (در شهرستان آران و بیدگل) بوده است.

وی افزود: در پائیز سال ۱۳۹۳ پس از بازدید از منطقه با حضور همکاران به بررسی حضوری مشگلات منطقه پرداخته و با تشکیل دو نشست کارگروه گردشگری و میراث فرهنگی استان و سه نشست کمیته توسعه گردشگری استان، با حضور معاون محترم گردشگری کشور ، استاندار محترم، معاون محترم عمرانی و سایر مسئولین عضو کارگروه به بررسی مسائل و مشکلات منطقه از سال ۹۳ تا کنون پرداخته ایم.

وی تصریح کرد : برای ساماندهی وضعیت کویر مرنجاب به حضور اضطراری ایستگاههای نیروی انتظامی ، ایستگاههای امداد و نجات اورژانس و هلال احمر، نصب آنتن های مخابراتی، احداث جاده های مواصلاتی و مواردی از این دست نیاز است.

اله یاری در ادامه به ساماندهی وضعیت کاروانسرای تاریخی مرنجاب پرداخت و افزود : با همکاری صمیمانه مسئولین استان، به ویژه مسئولین محلی تا کنون موفق به حل بسیاری از محدودیتها و مشکلات منطقه شده ایم، به گونه ای که با همکاری مسئولین شهرستان ، شرکت تعاونی روستائی شهرستان آران و بید گل به عنوان سرمایه گذار جدید کاروانسرای تاریخی مرنجاب، موظف به ارائه طرح توسعه گردشگری منطقه در کوتاه ترین زمان ممکن شده است.

وی ضمن تاکید بر رعایت شئونات اخلاقی و اسلامی توسط گردشگران، اظهار داشت : بر اساس برخی گزارش های غیر رسمی ،در ایام محرم سال جاری متاسفانه گروهی گردشگر عمدتا از خارج از استان و با اتوبوسهای معمولی و یا با اتومبیل های شخصی بدون رعایت استانداردهای یک تور به این منطقه سفر نموده بودند که رفتارهای برخی از آنها باعث تکدر خاطر مردم متدین شهرستان شده بود، با این وصف با هماهنگی مسئولین محلی تلاش شده تا ورود تورهای غیر استاندارد به منطقه وسیع کویر مرنجاب ضابطه مند شود. وی تاکید کرد با سفر معاون گردشگری اداره کل به شهرستان در روز گذشته و با هماهنگی به عمل آمده با مسئولین محلی، طرح ساماندهی بازدید گردشگران از منطقه باقوت ادامه یافته و تورهای گردشگری می توانند با رعایت قوانین از مواهب ارزشمند طبیعی منطقه بهره مند گردند.

در این رابطه محسن یارمحمدیان معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان که به آران و بید گل سفر کرده بود پس از شرکت در نشست مسئولان بلند پایه شهرستان آران و بیدگل ( ویژه ساماندهی گردشگری شهرستان) تاکید کرد: در این نشست که با حضور مسئولان شهرستان به ویژه دادستان و فرمانده نیروی انتظامی شهرستان برگزار شد، توافق گردید تا ورود تورهای گردشگری به منطقه با رعایت شئونات دینی و اخلاقی همچنان ادامه یابد.

وی با بیان اینکه مختلط بودن تورهای ورودی به این منطقه در صورت رعایت شئونات اسلامی بلا مانع است، اظهار داشت: علاوه بر اینکه همه مسئولان باید در راستای توسعه پایدار گردشگری تلاش کنند، گردشگران نیز باید به قوانین و حساسیت های جامعه میزبان احترام بگذارند.

وی افزود: مختلط بودن تورهای ورودی به منطقه نمی تواند به تنهایی معیار مناسبی برای ساماندهی گردشگری منطقه باشد، بلکه از نظر ما ،مشکل گردشگری منطقه در وهله اول ساماندهی امکانات منطقه است و سپس ورود تعداد معدودی از گردشگرانی هستند که به صورت انفرادی و یا دسته جمعی به منطقه وارد می شوند و بعضا سفر آنها فاقد هر گونه استانداردهای یک تور است.

وی همچنین اظهار داشت، از نظر مسئولان اداره کل میراث فرهنگی استان و همچنان مسئولین محلی، کلیه تورهای ورودی به منطقه کویر مرنجاب و شهرستان آران و بیدگل می بایست تمامی قوانین را رعایت کنند، لذا با برنامه ریزی مناسب ورود تورها به این منطقه زیبا با نظارت کامل اداره کل میراث فرهنگی استان و مسئولین شهرستان ادامه خواهد یافت.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons