نوشته ها

مدیر کل میراث فرهنگی گلستان در شورای اداری استان مطرح کرد: کمبود اعتبارات از مشکلات اصلی میراث فرهنگی گلستان است

ارسال شده توسط :

مدیر کل میراث فرهنگی گلستان در شورای اداری استان مطرح کرد: کمبود اعتبارات از مشکلات اصلی میراث فرهنگی گلستان است

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان ))

ابراهیم کریمی ، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان با انتقاد از بودجه کم این سازمان گفت : اگر اعتبار آسفالت ۱۰ کیلومتر جاده روستایی را به من بدهند تا پایان سال یک میلیون مسافر به گلستان می آورم .

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی این اداره کل، ابراهیم کریمی در جلسه شورای اداری استان گلستان گفت: سال ۹۴ بیش از دو میلیون دلار صادرات در بخش تولید صنایع دستی در استان داشته ایم.

وی افزود: در برنامه های این سازمان ،  ایجاد مراکز تخصصی و بازارچه های صنایع دستی در شهرستان های علی آباد و کردکوی قرار دارد و امیدواریم تا پایان سال این برنامه ها را اجرایی کنیم.

کریمی  همچنین ادامه داد: باید در نمایشگاه های بین المللی بیشتری حاضر باشیم که این امر لازمه ی بودجه ی بیشتری است و در این خصوص منابع اعتباری کمی داریم.

وی اظهار داشت: جنگلها، دشت و تپه های استان در معرض حفاری های غیر مجازند و اموال فرهنگی استان غارت می شود ولی تجهیزات و امکانات لازم یگان حفاظت وبا ۳۰ نیرو و یک وسیله نقلیه که نیاز به توجه دارد.

کریمی در ادامه با اشاره به اهمیت توجه مسئولین به وضعیت بیمه هنرمندان و بازارچه های صنایع دستی ، خواهان  تعیین تکلیف وضعیت  فرش با صنایع دستی شد و افزود: چون  ظرفیت دو سازمان بازرگانی و میراث در یک راستا است این ظرفیت ها دریک کار موازی به هدر می رود.

مدیر کل این دستگاه اجرایی  در خصوص وضعیت میراث فرهنگی عنوان کرد: یک اثر ثبت جهانی برج جهانی قابوس در استان وجود دارد و تاکنون ۶۷۷ اثر ثبت ملی شده و در سال جاری ۱۵۰۰ اثر در انتظار ثبت ملی هستند .

وی خاطر نشان کرد: دیوار دفاعی گرگان در انتظار ثبت جهانی است که با این ثبت گردشگران بیشتری جذب شهرستان گرگان و استان می شوند.

کریمی در ادامه تصریح نمود:  ۸موزه درسطح استان داریم که عمده ترین موضوع موزه روستایی قرق است ، که در کردکوی و بندرگز همکاران در این حوزه ها درحال انتقال و وا چینی خانه های روستایی به قرق هستند.

وی مشکلات این حوزه را تخریب ساختمان های تاریخی دانست و ادامه داد: ۲۳۰ساختمان در معرض تخریبند که بارندگی ها و شرایط آب و هوایی استان مزیدبرعلت برروند تخریب آنهاست و منابع ملی و استانی کفاف حمایت از انها را نمی دهد.

این مقام مسئول برج جهانی قابوس را درشان مردم ایران ندانست و اذعان داشت: نیاز به توجه جهانی در این حوزه دارد،  ولی یونسکو تاکنون یک ریال هم قرار نیست اعتبار بدهد که این امر نیاز به توجه دارد.

وی همچنین بازدید از بافت تاریخی و بازارچه صنایع دستی را به مدیران استان توصیه کرد و افزود: بازدید گردشگران از این بافت ، ثمره خوبی برای استان  می تواند داشته باشد.

کریمی در ادامه به راه اندازی موزه باستان شناسی شمال و شمال شرق در گنبد کاووس اشاره داشت و گفت:  امسال  ۷۰۰ میلیون تومان اعتبار داشتیم ولی تخصیص پیدا نکرد، ولی جزو برنامه های اصلی است.

وی ثبت جهانی دیوار دفاعی گرگان  و احیای بخشی از آن  را نیز از برنامه ها عنوان کرد و از استاندار درخواست  نمود، دستور ایجاد جلسه کارگروه اجرایی ان صادر شود.

کریمی در ادامه یاداور شد: با مشاور جهت ایجاد دومین ژئو پارک در قلعه میران قرارداد بسته شده و مشاور درحال مطالعه است.

وی خاطر نشان کرد: در خصوص تحقق شعار موزه برای هر شهرستان در دستور کار است و بناست تا سال ۹۶،  ۱۰۰۰ اثر را ثبت ملی کنیم.

وی با توجه به ظرفیت های گردشگری ،نبود اعتبار دائم برای ستاد خدمات سفر، عدم شناخت کافی از استان جهت بازاریابی و تبلیغات را از مشکلات این حوزه عنوان کرد.

مدیر کل میراث فرهنگی گلستان در راستای معرفی استان در سال گذشته اذعان داشت: در سال گذشته فقط ۲۰۰میلیون تومان جهت معرفی استان اعتبار داشتیم که بخش عمده آن صرف جشنواره اقوام شد.

وی خاطر نشان کرد: اگر بناست گلستان مقصد گردشگری شود، انتظار از نمایندگان حمایت بیش از این است .

کریمی تصریح نمود: در سال ۹۴،  ۳۰۴ هزار و سال ۹۵،۵۲۴ هزار نفر گردشگر وارد استان شدند، که این رقم مناسب نیست و اگر نجنبیم دیگر استانها جای ما را می گیرند.

وی همچنین با اشاره  به اینکه باید استان را برای دنیا معرفی کنیم، در خصوص اعتبارات گردشگری گفت: اگر اعتبار ایجاد ۱۰ کیلومتر راه شهری به سازمان گردشگری اختصاص داده شود قول می دهم در پایان سال استان گلستان یک میلیون مسافر ثابت را داشته باشد.

وی با طلب از شهرداران که عوارض ساخت هتل را رایگان کنند، افزود: ۳۷ پروژه سرمایه گذاری هتلها و اماکن اقامتی در استان در دست اقدام است که اگر این پروه ها به بهره برداری برسد، ۲۳۸۰ تخت به ظرفیت تخت های استان اضافه خواهد شد و۱۱۳۷ نفر مشغول به کار می شوند.

کریمی همچنین با اشاره به اینکه ۸ پروژه بوم گردی در گلستان درحال احداث است ، خاطر نشان کرد: همکاری بانک ها و صندوق کار آفرینی امید در بخش صنایع دستی و بوم گردی عملکرد خوبی بوده که جای تشکر دارد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons