نوشته ها

مراسم سینه زنی کمر به کمر رامیان که در روز عاشورا در بین مردم رامیان رواج دارد و از قدمتی دیرینه برخوردار است ثبت ملی شد

ارسال شده توسط :

مراسم سینه زنی کمر به کمر رامیان که در روز عاشورا در بین مردم رامیان رواج دارد و از قدمتی دیرینه برخوردار است ثبت ملی شد

((میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان))

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی  مهندس ابراهیم کریمی مدیر کل اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان در این خصوص گفت : انتخاب این شیوه عزاداری در بین مردم رامیان، نشان از باور مردم عزادار به دور محور ولایت علی ابن ابیطالب (ع)و ۱۱ امام دیگر است که این امر بطور سمبلیک با حرکت به دور میدان امام علی (ع) انجام می شود.

کریمی درباره نحوه ی برگزاری مراسم گفت: هر ساله در روز دهم ماه محرم مراسمات مذهبی در قالب دسته جات عزاداری که هر یک متعلق به طایفه ای می باشد از میدان مرکزی رامیان به سمت میدان امام علی (ع) حرکت کرده و در این مکان به سینه زنی کمر به کمر می پردازند .

وی در ادامه افزود : هر طایفه به ترتیب به این جمع پیوسته و به دور دایره سینه زنان بزرگتر شده تا اینکه در نقطه ای به هم متصل و به شکل حلقه ای کامل در می آید.

کریمی همچنین در خصوص نحوه ی برگزاری مراسم این چنین گفت : در مراسم سینه زنی ، عزاداران در اطاعت از ولی امرشان کفن های سفید و سبز بر تن می کنند. این مراسم در صبح روز عاشورا به همراه سایر مراسمات از جمله نخل گردانی، بیادکجاوه و نخل حضرت زینب (س) ،علم گردانی نمادی از علم دار دشت کربلا حضرت ابوالفضل العباس (ع )، اسب سفید به یاد ذوالجناح امام حسین (ع ) و نوحه خوانی در جلوی دسته ها ،با فریاد” روز عاشوراست امروز ،کربلا غوغاست امروز” برگزار می گردد.

مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان گلستان در پایان اضافه کرد: شورای عالی ثبت میراث فرهنگی ناملموس کشور این اثر را بعنوان (میراث معنوی) و این مراسم را با عنوان مراسم سینه زنی کمر به کمر رامیان به شماره ۱۱۵۷ در تاریخ ۲۲/۱۲/۹۴ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رساند.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons