نوشته ها

گلاب گیری

ارسال شده توسط :

گلاب گیری

مراسم گلاب گیری (نیاسر )

بهاری دیگر از راه رسید و ماه اردیبهشت، باز هم عطر گل های محمدی همه جا را فرا گرفته است. این روزها همه جا صحبت از اردیبهشت و سخن از گل و گلاب و مراسم گلابگیری است و سفر به کاشان و سیر در گلستان های گل محمدی در شهرها و روستاهای اطراف کاشان بخصوص، نیاسر و بازارش داغ. اردیبهشت ماه در منطقه کاشان را همه به نام فصل گل و گلاب می شناسند، ایامی که شادابی، نشاط و جلای روح و روان را در گلستان های گل محمدی این منطقه می توان به وضوح لمس کرد.نیمه های اردیبهشت ماه هر سال با شکفتن گل های محمدی و آغاز مراسم سنتی گلابگیری در منطقه کاشان و حومه همراه است و تا نیمه های خرداد ادامه دارد. گردشگران و بازدید کنندگان از جای جای کشورمان و حتی خارج از کشور به این مناطق سرازیر می شوند تا از شور و نشاط این ایام و عطر و بوی این نعمت خدادادی بهره مند شوند.

 از سویی، گلاب گیر در کارگاه گلاب گیری که منتظر و چشم به راه گل های چیده شده است خود را برای روزی پرکار آماده می کند تا عطر و گلابی ناب را از گلهای به دست آمده به دست مشتریان و کسبه برساند و مشام مشتری را معطر سازد. آواز زیبای هزاران از سپیده دم، وزوز زنبورهای عسل با دمیدن خورشید طلایی، آواز و سرود شکر گلچین ها به همراه پیچیدن بوی خوش گل محمدی در کوچه باغ های شهر، دست به دست هم، زیبایی خاصی به این مراسم بخشیده و روح تازه ای به کالبد طبیعت می دمد و سبحان الله از این همه عظمت و خلقت و زیبایی…

صدها سال است که در کاشان، گل سرخ، گل محبوب و دوست داشتنی مردم و کشاورزان بوده و هست و هیچ گلی به اندازه گل محمدی در سروده های سرایندگان ستایش نشده است و “گلاب” عرقی است که برای نخستین بار در ایران قدیم از تقطیر گل سرخ یا گل محمدی که به گل گلاب نیز معروف است، بدست آمد و به دلیل تقاضای زیاد صنعت عطر‌سازی برای روغن گل، گلاب محصول جانبی گل محمدی به شمار می آید .گلاب دارای طعم و بوی متمایزی است که در بعضی غذاهای کشورهای آسیایی استفاده می‌شود و در ایران در تولید بستنی، چای و شیرینی‌ها استفاده زیادی دارد و خواص دارویی فراوان و تاثیرگذاری را داراست. در حال حاضر گلستان های گل محمدی اولین محصول باغی شهرنیاسر از لحاظ وسعت سطح زیرکشت است و کارگاه های گلابگیری سنتی و صنعتی گل محمدی به ایجاد اشتغال و تولید فراورده‌های گل برای عرضه به بازارهای داخلی و صادرات به بازارهای جهانی فعال هستند. فصل گلاب گیری همه ساله از پانزدهم اردیبهشت ماه تا ۲۰ خرداد برگزار می شود و گردشگران و بازدیدکنندگان می توانند برای دیدن این جاذبه به شهر نیاسر سفر کنند.

شهرسبز نیاسر مرکز بخش نیاسر از توابع شهرستان کاشان و یکی از مناطقی است که هر ساله در اردیبهشت ماه میزبان هزاران گردشگر، توریست و بازدید کننده از مراسم گلابگیری و فصل گل و گلاب است.کهن باغشهر نیاسر از کهن‌ترین مراکز سکونت بشری است و در فاصله ۲۴ کیلومتری شمال غربی شهر کاشان (مرکز شهرستان) قرار دارد که جاذبه های طبیعی و تاریخی شاخص آن بر تعداد بازدیدکنندگان در این ایام افزوده است. نیاسر از طریق بزرگراه در فاصله ۲۴۰ کیلومتری شهر تهران پایتخت ایران، ۱۰۰ کیلومتری شهر قم مرکز استان قم قرار دارد. شهرتاریخی و سبز نیاسر به لحاظ موقعیت طبیعی، یکی از ۳ مرکز مهم تولید گل محمدی، گلاب و عرقیات گیاهی شهرستان کاشان و کشور است. چنین ویژگی کم نظیری به سبب قرارگیری در دامنه‌ی شرقی کوههای کرکس و وجود چشمه‌ی پرآب اسکندریه و قنات‌های زیاد است که محدوده‌ای به وسعت بیش از ۸۰۰ هکتار را به زیر کشت برده و با گسترش روش‌های مدرن آبیاری و کشاورزی به میزان زیادی قابل گسترش است. وجود اختلاف ارتفاعی به میزان ۲۰۰ متر باعث ایجاد چشم‌اندازهای بی‌نظیر و بسیار زیبایی از نقاط مختلف شهر شده که به شکل رویاگونه‌ای به پایین می‌ریزد و قطرات ریز آب با عطر گل و سبزه درمی‌آمیزد و بر گونه‌ها می‌نشیند و نوازشگر روح و جان می‌شود و بدینسان آبشار زیبای نیاسر رخ می‌نمایاند و همه‌ی کویر را به سوی خویش می‌خواند.

۲


گفتگو

 1. سارا نیرومند  شنبه, ۱۸ مرداد ۱۳۹۳

  باسلام وخسته نباشید خدمت مدیرمسئول سایت مطالب ونوشته هایی که درباره ی گلاب گیری بود بسیارکامل وجالب بودمن علاقمند به طرزپوشش وآداب ورسوم استان های مختلف هستم خصوصاً استان کردستان وعشایر لرستان لطفاً درباره ی ییلاق وقشلاق عشایرمطلب بذارید، باتشکر…

  (پاسخ)
  • Admin  دوشنبه, ۲۰ مرداد ۱۳۹۳

   سلام
   فاز بعدی مطالب سایت در مورد آداب ورسوم و پوشش استان ها می باشد. مطالب در حال جمع آوری است.
   ممنون

   (پاسخ)

نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons