نوشته ها

مردم شناسی روستای دهسلم

ارسال شده توسط :

مردم شناسی روستای دهسلم

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی ))

دهسلم آخرین روستای حوزه استحفاظی نهبندان با جمعیت ۳۷۰ نفر است. در این روستا ویژگی های بارز مناطق کویری متبلور شده و خانه های گنبدی و گلی و نخلستان های خرما جلوه هایی از زیبایی های این روستا است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی، زهرا رضایی ملکوتی سرپرست پایگاه بیابان لوت استان گفت: ساکنان بومی روستای دهسلم از اقوام فارس زبان و پیرو مذهیب شیعه می باشند. در این روستا، خانوارهای ساکن در چند گروه قومی بزرگ جای می گیرند.

وی افزود: زبان مردم دهسلم فارسی است و دارای گویشی مشابه زابلی می باشند. در گویش محلی، نحوه تلفظ برخی از کلمات با مردمان نواحی نهبندان متفاوت است. گویش فارسی سکنه دهسلم به گونه ای است که افراد غیر بومی آن را درک می کنند.

سرپرست پایگاه بیابان لوت استان بیان داشت: در حال حاضر مردم دهسلم دارای پوشش محلی خاصی نیستند اما بر اساس بررسی های انجام شده ، لباس محلی مردان در گذشته پیراهنی بلند مشابه لباس قوم بلوچ بوده که از کمر به پایین بصورت چین دار در ۹ طبقه فراخ تر می شده است. شلوار مردان نیز مشابه شلوار بلوچها بوده و “ایغونی” (افغانی) نام داشته است. رنگ لباس مردان بیشتر آبی بوده مردان کلاهی از پشم شتر داشته اند که توسط زنان بافته می شده است. پوشش سنتی زنان در روستای دهسلم از جنس کرباس و به رنگ آبی تیره و سفید بوده اما به مرور تنوع رنگ و تزئینات زیبایی به آنها افزوده شده است.

ملکوتی گفت: شغل اصلی اهالی روستا پرورش شتر و تولید انواع خرما است. اکثر تولیدات دستی روستائیان از موی شتر و اجزاء درخت نخل می باشد. (صنایع دستی همچون گلیم، قالی و قالیچه، پارچه و انواع تولیدات حصیری….)

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons