نوشته ها

مرمت آرامگاه اسرار در مرحله پایانی است/ بهره برداری به عنوان مجموعه فرهنگی – تاریخی

ارسال شده توسط :

مرمت آرامگاه اسرار در مرحله پایانی است/ بهره برداری به عنوان مجموعه فرهنگی – تاریخی

((میرا ث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی))

رئیس اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری سبزوار گفت: مرمت اضطراری و استحفاظی مجموعه باغ آرامگاه حاج ملا هادی سبزواری به روزهای پایانی خود نزدیک شده و با اقدامات صورت گرفته، بهره برداری از آن به عنوان مجموعه فرهنگی به زودی آغاز خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میرا ث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی حسنعلی حبیب پور افزود: با پیگیری های فراوان و جذب اعتباری معادل ۳۰۰ میلیون ریال اقدامات مرمت اضطراری و استحفاظی مجموعه و آرامگاه اسرار از خرداد ماه امسال آغاز و با پایان یافتن مراحل مرمت اقدامات، احیاء مجموعه جهت بهره برداری از آن به عنوان یک مجموعه فرهنگی-تاریخی انجام می شود.

وی افزود: با افتتاح کامل از این مجموعه زمینه بهره برداری از این مجموعه ارزشمند تاریخی با رویکرد گردشگری با عنوان کارگاه و بازارچه صنایع دستی بهره گیری فراهم می شود.

حبیب پور ادامه داد: این اقدامات شامل مرمت و بازسازی طاق نماهای پیرامون باغ و کفسازی تعدادی از آنها ، تعویض مصالح فرسوده و تخریب شده بدنه با مصالح مقاوم و جدید، رفع رطوبت پشت بام بقعه و ایزوله کردن ساقه گنبد آرامگاه ، بام سازی بخش جنوبی ،ساخت و نصب درب و پنجره های چوبی بصورت سنتی و جایگزین کردن آنها بجای پنجره های فلزی ساختمان جنوبی خواهد بود.

وی افزود: با تکمیل این مجموعه، آماده جذب سرمایه گذار بخش خصوصی و ایجاد یک مجموعه فرهنگی-تاریخی خواهیم بود.

حبیب پور خاطر نشان کرد: این اثر ارزنده که در میدان کارگر شهر سبزوار واقع گردیده به شماره ۱۳۳۴   در تاریخ ۹/۵/۱۳۵۵ در فهرست آثار تاریخی به ثبت رسیده است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons