نوشته ها

مرمت ارگ کلاه فرنگی بیرجند آغاز شد

ارسال شده توسط :

مرمت ارگ کلاه فرنگی بیرجند آغاز شد

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی ))

مدیر پایگاه میراث جهانی باغ اکبریه گفت: بنای تاریخی ارگ کلاه فرنگی با هدف احیای یک بنای تاریخی یادمانی و نیز نمایشگاه تاریخ سیاسی استان خراسان جنوبی مورد مرمت و باز پیرایی قرار گرفته است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، جنتی فر مدیر پایگاه میراث جهانی باغ اکبریه در خصوص معرفی این بنای ارزشمند گفت: بنای تاریخی موسوم به ارگ کلاه فرنگی، یکی از باغ های تاریخی بیرجند می باشد که در دوره زندیه و در حاشیه غربی حصار شهر بیرجند ساخته شده است. وی طراحی پلکانی کوشک مرکزی این باغ را از ویژگی های مهم این بنا عنوان نموده و در خصوص معماری عمارت ارگ کلاه فرنگی بیرجند گفت: کوشک مرکزی این عمارت، در نمای خارجی، دارای شش طبقه بوده و طبقه های اول و دوم آن، دارای فضاهای معماری نشیمن، شاه نشین و اندرونی در گرداگرد فضای حوض خانه می باشد. وی در خصوص ویژگی های طبقات سوم تا ششم نیز افزود: طبقه سوم تا ششم این عمارت، آهیانه گنبدی مجلل و باشکوهی را تشکیل می دهد که بر روی حوضخانه افراز شده است.

وی بادگیر و پیشانی طاقی که با قوس های نیم دایره اجرا و تزئین شده را از جمله عناصر معماری دانست که در عکس های قدیمی در نمای این بنا قابل مشاهده است.

مدیر پایگاه میراث جهانی باغ اکبریه تزئینات به کار رفته در کوشک را گلدانی های گچی برجسته، مقرنس، رسمی بندی، مشبک های گچی روزن ها و تزئینات گچی استامپی (مهری) حاشیه دیوارها عنوان نمود که بطور عمده در فضای حوضخانه دیده می شود.

جنتی فر بیان نمود: مجموعه این باغ از سوی مالکین به فرمانداری بیرجند اهدا شد و در سال جاری، از سوی استاندار خراسان جنوبی و با پیگیری های مستمر مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان به این اداره کل واگذار گردید.

وی افزود: عملیات مرمت ساختمان کوشک، موسوم به ارگ کلاه فرنگی، بلافاصله پس از واگذاری، توسط پایگاه باغ های تاریخی استان آغاز شد.

مدیر پایگاه میراث جهانی باغ اکبریه به تشریح اقدامات مرمتی در بنای تاریخی ارگ کلاه فرنگی پرداخت و گفت: لایه برداری بندکشی های سیمانی، حذف الحاقات معماری در فضاهای داخلی و نمای بنا، لایه برداری اندود گچ فرسوده فضاهای داخلی، اجرای تأسیسات الکتریکی، اجرای مجدد نماهای ساختمان براساس عکس های قدیمی و شواهد موجود، مرمت تزئینات گچی، طراحی و ساخت در و پنجره های چوبی و نیز محوطه سازی، از جمله اقدامات مرمتی است که از سوی پایگاه باغ های تاریخی استان در حال اجرا می باشد.

جنتی فر اعتبار در نظر گرفته شده برای مرحله اول از عملیات مرمت بنای تاریخی ارگ کلاه فرنگی بیرجند را یک هزار میلیون ریال عنوان نمود که از محل اعتبارات ملی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مصوب گردیده است.

وی در پایان عنوان نمود: این مجموعه تاریخی، در نوروز ۹۵ پذیرای گردشگران داخلی و خارجی خواهد بود.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons