نوشته ها

مرمت ارگ کلاه فرنگی که به دلیل شرایط جوی متوقف شده بود مجددا آغاز گردید

ارسال شده توسط :

مرمت ارگ کلاه فرنگی که به دلیل شرایط جوی متوقف شده بود مجددا آغاز گردید

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی ))

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، محمد علی جنتی فر مدیر پایگاه باغ های تاریخی استان گفت: عملیات مرمت این بنای تاریخی ارزشمند شامل: لایه برداری اندود فرسوده گچ فضاها داخلی، حذف الحاقات معماری، لایه برداری بند کشی سیمانی نمای آجری، مرمت نمای اجری و بند کشی گچی آن، طراحی و ساخت در و پنجره های چوبی بنا، طراحی و اجرای تاسیسات الکتریکی، طراحی و اجرای نور پردازی داخلی و خارجی بنا و باغ آرایی می باشد.

وی افزود: بنای تاریخی موسوم به ارگ کلاه فرنگی، یکی از باغ های تاریخی بیرجند می باشد که در دوره زندیه و در حاشیه غربی حصار شهر بیرجند ساخته شده است. طراحی پلکانی کوشک مرکزی این باغ را از ویژگی های مهم این بنا می باشد و معماری عمارت ارگ کلاه فرنگی کوشک مرکزی این عمارت، در نمای خارجی، دارای شش طبقه بوده و طبقه های اول و دوم آن، دارای فضاهای معماری نشیمن، شاه نشین و اندرونی در گرداگرد فضای حوض خانه می باشد. ویژگی های طبقات سوم تا ششم: طبقه سوم تا ششم این عمارت، آهیانه گنبدی مجلل و باشکوهی را تشکیل می دهد که بر روی حوضخانه افراز شده است.

جنتی فر گفت: بادگیر و پیشانی طاقی که با قوس های نیم دایره اجرا و تزئین شده از جمله عناصر معماری که در عکس های قدیمی در نمای این بنا قابل مشاهده است. تزئینات به کار رفته در کوشک: گلدانی های گچی برجسته، مقرنس، رسمی بندی، مشبک های گچی روزن ها و تزئینات گچی استامپی (مهری) حاشیه دیوارها که بطور عمده در فضای حوضخانه دیده می شود.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons