نوشته ها

مرمت بخشهایی از عمارت باغ جهانی ارم در شیراز پایان یافت

ارسال شده توسط :

مرمت بخشهایی از عمارت باغ جهانی ارم در شیراز پایان یافت

 ((میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس))

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از پایان مرمت گرمابه باغ جهانی ارم در شیراز خبر داد. به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دکتر مصیب امیری با اعلام این خبر گفت : با اعتبار اختصاص یافته، عملیات مرمت بخش های مختلف گرمابه باغ جهانی ارم در شیراز از ماه ها پیش آغاز و اکنون به پایان رسیده است . وی گفت : مرمت گرمابه عمارت باغ ارم با اختصاص اعتبار 652 میلیون ریال شامل ادامه اندود و گچ و خاک ، سفید کاری بدنه و سقف و رنگ آمیزی قسمت گرمخانه ، ساخت و نصب درب چوبی و ادامه ساخت و نصب پنجره های چوبی گره کاری شده اسلیمی و ادامه اجرای سنگ فرش کف گرمخانه حمام انجام گرفت. وی افزود: باغ جهانی ارم از مهمترین مجموعه های تاریخی کشور در فارس می باشد که با توجه به ارزش های منحصر بفرد تاریخی خود به عنوان یکی از مهم ترین آثار تاریخی ایران و یکی از چهار اثر تاریخی ثبت شده فارس در فهرست جهانی یونسکو می باشد بنابراین همواره توجه به این آثار ارزشمند در راس برنامه های سازمان میراث فرهنگی می باشد.

باغ ارم یكی از مشهورترین باغ‌ های شیراز است که در شمال شیراز و در خیابان ارم جای دارد. پیشینه این باغ به دوران سلجوقی باز می‌گردد و در تمام دوران آل اینجو پا برجا بوده است. در دوران زندیه، کریمخان زند در سازندگی و بهسازی این باغ اقداماتی انجام داد. در اواخر دوران زندیه و اوایل دوران قاجار این باغ به مدت 75 سال به دست سران ایل قشقایی افتاد. در روزگار پادشاهی ناصرالدین شاه قاجار، حسنعلی‌ خان نصیر الملك، ساختمانی زیبا در آن پی‌ ریزی کرد اما با مرگ وی در سال 1311 هجری قمری، خواهرزاده او ابوالقاسم‌ خان (نصیر الملك دوم) امور باغ را برعهده  گرفت و ساختمان نیمه‌ کاره دایی خود را کامل کرد و آن را به نحو شایسته ‌ای به پایان رساند که تاکنون باقی مانده است. این بنای ارزشمند را حاج محمد حسن، معمار برجسته دوران قاجار ساخت. پس از آن باغ به دلیل بدهی مالکان به تصرف دولت درآمد و به دانشگاه شیراز واگذار شد و در بین سال‌ های 1345 تا1350 خورشیدی بازسازی شده و در سال 1359 خورشیدی به باغ گیاه‌ شناسی تبدیل شد.

برجسته‌ ترین ویژگی این بنا، ایوان مرکزی دو طبقه آن است. در قسمت بالایی این بنا، هلالی وجود دارد که بر روی آن نقوش کاشی‌ کاری شده شامل شخصیت‌ های تاریخی، ادبی و اسطوره‌ ای است که به گونه زیبایی به نمایش گذارده شده‌ اند. در میان این شخصیت‌ ها، می‌توان به نقش ناصرالدین شاه سوار بر اسب سفید، حضرت سلیمان(ع)، یوسف و زلیخا، داستان‌ های فردوسی و نظامی و نقش داریوش هخامنشی اشاره كرد. بر روی از اره‌ های عمارت، اشعاری از سعدی، حافظ و شوریده شیرازی به خط نستعلیق میرزا علی نقی، خطاط دوران قاجار کار شده است. باغ ارم به عنوان یکی از چهار مجموعه جهانی فارس پس از تخت جمشید ،پاسارگاد و باغ های پاسارگاد در فهرست آثار جهانی به ثبت رسیده است .

 

محمد کاظم بهادری پور

مدیر روابط عمومی

 

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons