نوشته ها

مرمت برج کمارج و بقعه تاریخی شیخ ابواسحاق در کازرون

ارسال شده توسط :

مرمت برج کمارج و بقعه تاریخی شیخ ابواسحاق در کازرون

((میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان فارس))

مرمت برج تاریخی کمارج و بقعه تاریخی شیخ ابواسحاق کازرونی با همت متخصصان و مرمتگران اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری فارس آغاز شد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس محمدرضا معینی در این رابطه گفت : مرمت و حفاظت این دو اثر تاریخی با استفاده از اعتبارات داخلی و همچنین تکیه بر نیروهای متخصص با پتانسیل بالای فنی شروع بکار شده است . برج تاریخی کمارج متعلق به دوره صفوی و به منظور جلوگیری از نفوذ بیگانگان بنا شده است .

به گفته وی : این برج در روستای کمارج مرکزی در بالای کوه مشرف بر روستا و به ارتفاع ۶ متر به قطر ۱۳ متر با پلانی دایره ای شکل می باشد . مصالح بکارگرفته شده در این اثر تاریخی سنگ و گچ می باشد که معماری ساده ای در داخل طراحی و بکار رفته است به دلیل سختی مسیر دست یابی عملیات مرمت و استحکام سازی با دشواری انجام می گیرد .

وی در ادامه اضافه کرد : در همین راستا مرمت بقعه تاریخی شیخ ابواسحاق کازرونی به شماره ثبت ملی ۱۵۰۹ نیز بصورت همزمان و با همت مرمت گران ادامه دارد .

گفتنی است : بقعه تاریخی شیخ ابواسحاق کازرونی واقع در بخش مرکزی شهرستان کازرون خیابان حضرتی کوچه حوض گنج اباد در محله قدیمی کوزه گران قرار گرفته است این مقبره در داخل بنای کوچک مربع شکل به ضلع ۲۰/۶ متر قرار گرفته که یاد اور مجموعه بناهایی است که کانون مرکزی و رهبری این شیخ بزرگ بوده که طی چندین قرن فعالیت گسترده توسعه یافته ،دستخوش تحولات معماری گشته و وقایع بسیاری را بخود دیده است .این عارف بزرگ قرن پنجم با همت و پشتکار فراوان نقش بسزایی در روی اوردن مردم زمان خود به دین اسلام داشته است . شهرت شیخ و اعتبار وی به حدی بوده که بر روی سکه های قرن هفتم به بعد نام وی حک شده است . این بقعه دارای پلان مربع چلیپایی که بوسیله چهار فیلپوش و چهار طاق به پلان دایره عرق چین بالایی ختم می شود . معماری بنا بیانگر معماری چهار طاق ساسانی و در نمای بیرونی از طاق کور نیم هلال استفاده شده است مصالح بکار گرفته شده در بنا بومی و از گچ و سنگ و در نما از اجر استفاده شده است که بر همین اساس عملیات استحکام بخشی ،مرمت و حفاظت و بازسازی مورد توجه قرار دارد . قبل از مرمت این دو اثر تاریخی عملیات جمع آوری مدارک و مستندات و همچنین آسیب شناسی و اسیب نگاری مورد مطالعه و تحقیق قرار گرفته است .

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons