نوشته ها

مرمت بقعه چهار پادشاهان لاهیجان به اتمام رسید

ارسال شده توسط :

مرمت بقعه چهار پادشاهان لاهیجان به اتمام رسید

((میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان))

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان از اتمام عملیات مرمت بقعه چهار پادشاهان شهرستان لاهیجان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان؛ رضا علیزاده در تشریح این خبر مرمت بقاع متبرکه و اماکن مذهبی را یک اولویت اساسی برای این اداره کل دانست و گفت : تعداد زیادی بقعه و اماکن مذهبی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده که این تعداد نشان از پیشینه مذهبی مردمان این دیار است.

وی اظهار داشت : زندگی گیلانیان با امور معنوی و مذهبی گره خورده و تمامی بقاع متبرکه و اماکن مذهبی از سوی آنها مورد احترام قرار می گیرد؛ لذا این اعتقاد دینی ایجاب می نماید تا دستگاه های اجرایی متولی با مشارکت مردم نسبت به مرمت ابنیه مذهبی اهتمام ویژه داشته باشند .

علیزاده در خصوص بقعه چهار پادشاهان لاهیجان اذعان داشت : این بنای تاریخی که متعلق به اواخر دوره صفویه است، بعنوان اولین اثر ثبتی گیلان با شماره ثبت ۳۲۲ مورخ ۲/۸/۱۳۱۷ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و دارای ویژگی های منحصر بفرد معماری و دیوار نگاری های زیبا می باشد.

وی گفت : با توجه به وضعیت سقف و دیواره های این بقعه ، با مشارکت و همکاری هیات امناء اقدامات مرمتی سقف ، سیم کشی و برخی دیواره ها با اعتباری بالغ بر ۳۰۰ میلیون ریال در شرف اتمام است، اما با این وجود وضعیت مرمت کل بنا نیاز به برنامه عملیاتی مجدد در صورت تامین اعتبار دارد .

این مسئول با مهم تلقی کردن نقش دیگر دستگاه های اجرایی و مردم در امر مرمت بیان داشت : میراث فرهنگی به تنهایی نمی تواند بار مسئولیت تمامی مجموعه های ذیربط را به عهده گیرد ، لذا اداره کل اوقاف و امور خیریه ، مدیریت امور مساجد ، هیات های امناء و مردم در حفظ ، مرمت و نگهداری بناهای تاریخی –مذهبی سهم مهمی را ایفا خواهند نمود.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons