نوشته ها

مرمت حمام تاریخی روستای دهبار شرستان بینالود آغاز شد

ارسال شده توسط :

مرمت حمام تاریخی روستای دهبار شرستان بینالود آغاز شد

 ((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی))

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، از آغاز مرمت حمام قدیمی و تاریخی روستای دهبار در شهرستان بینالود خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، محمد رکنی با اعلام این خبر گفت: در راستای اجرای ماده ۵ قانون حفظ آثار ملی و ماده واحده قانون ثبت آثار ملی ایران و به منظور حمایت از دارندگان و بهره برداران آثار تاریخی با مشارکت شورای اسلامی و دهیاری روستای تاریخی دهبار و به همت اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی، مرمت حمام تاریخی این روستا آغاز شده است.

وی افزود: مرمت این حمام بر اساس تفاهم نامه بین میراث فرهنگی و شورای اسلامی روستا و دهیاری روستای دهبار صورت گرفته و بر اساس تفاهم نامه طرفین متعهد گردیدند در تامین هزینه های مرمت این اثر تاریخی مشارکت داشته باشند.

رکنی اضافه کرد: در همین راستا پس از عقد تفاهم نامه مرمت این اثر تاریخی شامل آوار برداری و حمل نخاله های ساختمانی وزباله ها آغاز گردید و امید است پس از آوار برداری و نظافت محل، اقدامات مرمتی پس از تامین اعتبار آغاز شود.

گفتنی است روستای دهبار روستایی کوهستانی و ییلاقی می باشد که در یکی از دره های شمالی رشته کوه بینالود قرار دارد و مکانی خوش آب و هوا است و در فاصله ۱۵ کیلومتری طرقبه واقع گردیده است.

حمام تاریخی این روستا به شماره ۲۹۰۷۱ در تاریخ ۱۳/۱۱/۱۳۸۸ در فهرستا آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons