نوشته ها

مرمت خانه نصیرالملک با اعتبار ۸۴۰ میلیونی

ارسال شده توسط :

مرمت خانه نصیرالملک با اعتبار ۸۴۰ میلیونی

((میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس))

خانه قاجاری نصیرالملک در بافت تاریخی شیراز مرمت شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس این خانه تاریخی با اعتباری بالغ بر ۸۴۰ میلیون ریال مرمت شد .

با توجه به ارزشمندی بنا ، کف سازی و کف فرش حیاط ضلع جنوبی ، اجرای سیستم کانال دفع نم حیاط ، مرمت سنگ از اره های حیاط جنوبی ، مرمت زیر زمین ضلع غربی حیاط جنوبی ، بازسازی سقف ساختمان ضلع شمالی بنا ، تعمیرات مورد نیاز سرویس بهداشتی و تعمیرات آجر کاری و بند کشی بخشی از پشت بام شامل مرمت شد .

گفتنی است خانه نصیر الملک از خانه های دوران قاجاریه در شیراز است که در محله گود عربان، در مجاورت خیابان لطفعلی خان زند و در کنار مسجد نصیر الملک واقع شده است.

این خانه بخشی از مجموعه بزرگ جلو خان (فضایی شبیه به میدان) حمام، آب انبار و مسجد بوده که توسط حاجی میرزا حسنعلی خان نصیر الملک، فرزند سوم حاجی قوام الملک و از حاکمان فارس در دوره قاجاریه، ساخته شده و هم اینک جلو خان و حمام آن تخریب شده است.

منزل نصیر الملک دارای زیرزمین وسیع و پیچ در پیچی است که قوس ها و نور گیری های مشبک سنگی زیبایی دارد. این مشبک های سنگی به همراه تزیینات پیچک و گلدان، ارسی های گره چینی با شیشه های رنگی، طاق های اطراف و حوض مستطیل شکل بزرگ مقابل تالار، به تالار زیبایی بخشیده است.

تزیینات گچ و آینه عمده ترین تزیینات منزل نصیر الملک را تشکیل می دهند. اتاق های طبقه دوم دارای دو ردیف طاقچه با تزیینات گچ و آینه است. تالار و اتاق ها شامل طاقچه ها، رف ها با تزیینات گچ و آینه با نقوش ترکیبی ایرانی و اروپایی است. سقف در دو طبقه به صورت تخت کوبی و دارای نقاشی هایی به سبک اروپایی است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons