نوشته ها

مرمت عمارت تاریخی آقایان میامی

ارسال شده توسط :

مرمت عمارت تاریخی آقایان میامی

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان شاهرود))

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان شاهرود از مرمت عمارت تاریخی آقایان میامی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان،« حمیدرضا حسنی» گفت: در این مرحله از مرمت کار سبک‌ سازی بام شامل برداشت کاهگل فرسوده، تعویض تیر و تخته‌های فرسوده، اصلاح ناودان‌ها، دوغاب ریزی طاق آب انبار، پی بندی و نیز آوار و اندود برداری بدنه و کف بنا انجام شد.

وی افزود: در روی آب انبار آقایان ساختمانی شکیل ساخته شده که در نگاه اول از نظر معماری مشابه عمارت عالی قاپو است و در بین ابنیه قدیمی از جمله کاروانسرا، حمام و مسجد و کوچه آقایان بنا شده است.

وی گفت: این بنای دو طبقه از نظر ساخت و طرح و نما متشکل از سه اتاق با طاقچه‌های قوسی شکل است که به وسیله ایوانی یک و نیم متری به هم متصل شده اند و در واقع نمای کلی بنا رو به شمال است و شش ستون چوبی طبقه فوقانی بنا را محافظت می‌کند.

حسنی با بیان اینکه سقف بنا و ناودان‌های آن چوبی است، افزود: دور تا دور بنا را نرده‌های چوبی با ظرافت خاصی محصور کرده است.

وی گفت: طبقه زیرین بنا نیز دارای سه باب مغازه است که تا چندی پیش از آن برای فروش و کسب و کار استفاده می‌کردند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان شاهرود افزود: این بنا در زمان گذشته به عنوان مرکز مشاوره کاربرد داشته و مردم برای رفع و رجوع مسائل شرعی به آن مراجعه می‌کردند.

در دوره پهلوی نیز از آن به عنوان تلگراف خانه استفاده شده و فردی از اهالی بومی به نام محمد تقی خان سرهنگ از خوانین برجسته شهر آن را اداره می کرده است.

عمارت تاریخی آقایان در عرصه کاروانسرای شاه عباسی میامی قرار دارد.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons