نوشته ها

مرمت قلعه تاریخی خوسف از بناهای دوره افشاریه آغاز شد

ارسال شده توسط :

مرمت قلعه تاریخی خوسف از بناهای دوره افشاریه آغاز شد

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی))

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، کارشناس ناظر استان گفت: از جمله عملیات مرمتی که در سال ۹۴-۹۳ در این بنا انجام می گیرد، می توان به اجرای طاق سر در قلعه به روش قدیم، مرمت و استحکام بخشی پایه های اطراف سردر ورودی بر اساس شواهد موجود، مرمت موضعی حصار قلعه و اجرای اندود شن گل حصار اشاره کرد.

پریسا جمشیدی افزود: بنا بر روایات تاریخی دیوارهای قلعه در زمان زمامداری کاظم خان در هنگامی که نادرشاه افشار بر ایران حکومت می‌راند و قاینات نیز تحت سیطره اسماعیل خان خزیمه بود پایه ریزی شد.

وی ادامه داد: بعدها در زمان حاکمیت محمدرضا خان دوم مشهور به سرهنگ مقارن با حکومت امیر علم خان پدر شوکت الملک و جداسدالله علم حدود اواخر دوره زندیه ابنیه و فضاهای داخلی ان به فراخور نیاز گسترش یافت.

جمشیدی اذعان داشت: بنابر ویژگیهای قلعه به لحاظ فرم معماری ساختار آن را به تقلید از قلاع اروپایی می‌نمایاند در اطراف حصار گلی قلعه که امروزه بر اثر فرسایش ارتفاع آن کاسته شده است برجهایی استوانه شکل بنا گشته که قاعده این استوانه از راس آن بدلیل ایجاد تعادل برج عریض‌تر می‌باشد. برج ها علاوه بر استحکام و پشت بند بودن برای حصار، محل ایستادن نگهبانان و مدافعان قلعه نیز بوده است.

 

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons