نوشته ها

مرمت قلعه دختر فارس شروع شد

ارسال شده توسط :

مرمت قلعه دختر فارس شروع شد

((مرمت قلعه دختر فیروزآباد با اعتبار ۱۲۰ میلیون تومان آغاز شد))

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس کاظمی مدیر پایگاه مجموعه تاریخی فیروز آباد در این رابطه گفت : مرمت بخشهایی از قلعه دختر فیروزآباد با اعتباری درحدود ۱۲۰ میلیون تومان شروع شده است .
به گفته وی : قلعه دختر یکی از بناهای ارزشمند دوره ساسانی در شهر فیروزآباد فارس می باشد.
کاظمی افزود : این بنای ارزشمند درحال حاضر یکی از جاذبه های تاریخی و گردشگری شاخص استان و شهرستان فیروز آباد است که به دلیل اهمیت و ویژگی های منحصر بفردش در قالب پرونده محور ساسانی فارس در آستانه ثبت جهانی است .
بنابراین گزارش پژوهشگران قرن ۱۹ مانند فرصت شیرازی ساخت قلعه دختر و کاخ اردشیر فیروزآباد را به اردشیر اول نسبت می دهد . تحقیقات انجام گرفته نشان می دهد که این دوبنا کاخ بوده اند که به دنبال به قدرت رسیدن اردشیر نقش های متفاوتی داشته اند ودریک زمان ساخته شده اند چنانکه در تواریخ قرون وسطی آمده است اردشیر پس از فتح مرکز فارس اقامتگاه تازه خود موسوم به اردشیر خوره را ترک کرد تا به جنوب ایران حمله کند و آنها را شکست دهد ازآن پس اردوان پنجم چندین لشکر کوچک را علیه این نیروی یاغی گسیل داشت تا سرانجام تصمیم گرفت که خود در رأس سپاهی علیه وی به جنگ بشتابد و ساخت استحکاماتی چون قلعه دختر را می بایست با توجه به اوضاع تاریخی و برخورد با مهاجم زورمند تفسیرکرد و دراین قلعه تلفیق یک کاخ شکوهمند سلطنتی و استحکامات دفاعی است که از نظر سوق الجیشی چنان در حد کمال هستند که نظیر آن را در سراسر تاریخ معماری به دشواری می توان دید .
طرح عمارت اصلی روی قلعه دختر نشان می دهد که اقامتگاهی برای نگهبانان و مهمانان بوده و دارای اتاق های پذیرایی و تالار تخت و محل سکونت سلطنتی بوده که می توان این امر را ناشی از زندگی اولیه اردشیر که توأم با جنگ بوده دانست که وی محل اقامت خویش را به صورت بخشی از قلعه بنا کرده است. قلعه دختر در آستانه دره تنگ آب و در نقطه ای که شیب زمین شناسی در آن یک دروازه طبیعی بوجود آورده قرار دارد که قرار گرفتن کاخ برفراز دشت امکان نظارت برراه کف دره که به فیروز آباد منتهی می شودرا فراهم آورده است . کاخ و دژ بخشی از استحکامات وسیعی است که روی ارتفاعات مشرف به دشت بنا شده است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons