نوشته ها

مرمت قلعه کوه قاین (قلعه حسین قاینی)

ارسال شده توسط :

مرمت قلعه کوه قاین (قلعه حسین قاینی)

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی))

در سال جاری به ترتیب اولویت و در ادامه مرمت های قبل از محل اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای (اعتبارات استانی) سال ۱۳۹۳، قلعه کوه قاین (قلعه حسین قاینی) مرمت شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، رییس اداره میراث فرهنگی قاینات اعلام کرد: استحکام بخشی، خوانا سازی و بندکشی بخشی از دیواره ضلع جنوبی بنا با ملات ماسه گچ از جمله اقدمات مرمتی می باشد.

عباسی افزود: قلعه ‌کوه قاین در فاصله‌ی ۳کیلومتری جنوب شهر قاین بر فراز کوهی مرتفع و صعب‌العبور ساخته شده‌ است. این قلعه از سمت جنوب و شرق به کوهستان و از سمت غرب و شمال مشرف به دشت قاین است. شکل معماری و فرم طاق‌ها، تاقچه‌ها و درگاه‌های به جامانده و تشابه آن با آشیانه‌ی عقاب در غرب استان فارس قدمت این قلعه‌ی عظیم سنگی را تا دوره‌ی ساسانیان تأیید می‌کند.

وی بیان کرد: مبرهن است قلعه فعلی بر ویرانه‌های قلعه‌ی قدیمی ساخته شده است. مصالح عمده که در ساختمان این قلعه به کار رفته سنگ و ساروج است و تمامی سطوح دیوارها و بدنه‌ی بیرونی حصار برج‌ها، بندکشی شده است. این قلعه دژ دفاعی محکمی در برابر حملات مهاجمین بوده و گنجایش هزاران سرباز را داشته است. خواجه‌نصیرالدین توسی در زمان طوفان ایلغارهای وحشی به ایران در این قلعه پناهنده شده و کتاب «اخلاق ناصری» را به نام ناصرالدین محتشم قهستانی فرمانروای قاینات در همین محل انشا کرده ‌است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قاین اظهار داشت: قلعه‌کوه قاین در اواخر قرن پنجم هجری مرکز فرماندهی و هدایت دیگر قلاع منطقه‌ی قهستان بوده‌است. معماری قلعه با استفاده از ناهمواری‌های کوه از دو بخش سربازان و جنگجویان و قسمت امیرنشین تشکیل شده ‌است.

عباسی افزود: این مجموعه ی عظیم سنگی که به طول حدود ۴۰۰ متر در جهت غرب به شرق و بر ارتفاعات رشته کوه قهستان کشیده شده است، با شماره ۴۸۰۳در فهرست در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و تحت حفاظت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می باشد.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons