نوشته ها

مرمت مدرسه علمیه امام صادق (ع) داراب رو به پایان است

ارسال شده توسط :

مرمت مدرسه علمیه امام صادق (ع) داراب رو به پایان است

((میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس))

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از پایان مرمت مدرسه علمیه امام صادق (ع) داراب در این شهرستان در آینده نزدیک خبر داد .

دکتر مصیب امیری گفت : بنای تاریخی مدرسه علمیه امام صادق (ع) داراب با اختصاص اعتباری بالغ بر 500 میلیون ریال در سال جاری مورد مرمت قرار گرفت و عملیات مرمت این بنای تاریخی به زودی پایان می یابد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس امیری افزود : ورودی این بنا با برچیدن رخ بام و آجرهای فرسوده نما و اجرای مجدد با آجر سنتی ، جا زنی و اجرای تعمیرات نما و سنگ ازاره ورودی به وضعیت مطلوبی رسیده است .

وی افزود این بنا از آثار ارزشمند متعلق به دوره قاجاری در فارس است و از همین روی در برنامه های مرمتی سال جاری اقداماتی جهت مرمت و استحکام بخشی در بخش هایی از اثر صورت گرفت .

بنای حوزه علمیه در مرکز شهر داراب واقع شده است. این اثر دارای پلان مربع یک ایوانی و فاقد تزئینات وابسته به معماری است و بسیار ساده ساخته شده است. طاق نماها و طاق و قوس ها و تزئینات ساده آجری از ویژگی های قابل توجه اثر است. ورودی بنا در قسمت جنوبی است و از طریق یک راهرو به حیاط راه دارد .

در اطراف حیاط مرکزی حجره ها قرار دارند که به وسیله دو پله به حیاط ارتباط پیدا می کند . در قسمت فوقانی ورودی حجره ها، تزئینات ساده آجری به چشم می خورد که نوع راسته خفته و طرح مشبک متداول ترین آنهاست . مصالح بکار رفته در بنا آجر و گچ است . فضاهای داخلی حجره ها جهت استفاده طلاب سفید کاری و رنگ شده و عایق کاری پشت بام نیز آسفالت است .در قسمت پیش ورودی حجره ها وجود تاقچه ها و رف ها قابل توجه است که به خوبی با تاق و تویزه ترکیب شده است .

تزئینات ساده و استحكام از ویژگی های اثر بوده و نصب در فلزی كوچك و تاسیسات آب و برق و کف فرش جدید حیاط از تصرفات انجام شده است.

در سالیان اخیر جهت استفاده طلاب تعمیراتی در حجره ها انجام شده که بیشتر شامل اندود گچ در بدنه ها و تعویض کف فرش آن می باشد .

 

محمد کاظم بهادری پور

مدیر روابط عمومی

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons