نوشته ها

مرمت نمای ورودی و بام خانه توکلی روستای فورگ

ارسال شده توسط :

مرمت نمای ورودی و بام خانه توکلی روستای فورگ

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی))

در ادامه مرمت خانه توکلی روستای فورگ شهرستان درمیان نمای بیرونی و بام این خانه تاریخی مورد مرمت قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، مسئول میراث فرهنگی درمیان گفت: مرمت خانه توکلی روستای فورگ شهرستان درمیان به صورت مشارکتی با مالک به مبلغ ۳۰۰ میلیون ریال انجام شد و در ادامه مرمت، بام و نمای بیرونی منزل کاهگل شد.

صالحی افزود: خانه توکلی در مرکز روستای فورگ ورودی اصلی در جانب شرقی بنا قرار دارد که دارای درب چوبی بوده و از آنجا وارد فضای هشتی و سپس وارد میانسرا می شویم. در ضلع جنوبی میانسرا ۴ عدد اتاق قرار دارد و در جانب شمالی آن تعدادی اتاق در دو طبقه قرار گرفته که دارای ابعاد مختلفی هستند. اتاقهای طبقه دوم دارای پنجره های چوبی مشبک می باشند. اتاقها بوسیله درگاهی به یکدیگر راه دارند و دارای طاقچه هایی در چهار ضلع می باشند. اتاقها بوسیله چوبهای سپیدار مسقف شده ان . مصالح به کار رفته در این بنا علاوه بر چوب، خشت، آجر و ملات گل می باشد در اتاقها از اندود گچ نیز استفاده شد.

وی گفت: طی این عملیات مرمت اجرای کاهگل نمای خارجی سمت ورودی و همچنین کاهگل پشت بام بخشی از منزل توکلی که فرسوده بود انجام شد.

لازم به ذکر است بنای خانه ی تاریخی توکلی با شماره‌ی ثبت ۴۸۰۴ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و تحت حفاظت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می‌باشد.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons