نوشته ها

مرمت و بازسازی کاخ رضاخانی خوش ییلاق در شهرستان آزاد شهر

ارسال شده توسط :

مرمت و بازسازی کاخ رضاخانی خوش ییلاق در شهرستان آزاد شهر

 (( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان ))

بنای تاریخی کاخ خوش ییلاق واقع در شهرستان آزاد شهر مرمت و بازسازی شد.

به گزارش روابط عمومی و امورفرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، معاون میراث فرهنگی این اداره کل با اعلام این مطلب گفت: این بنا در سال ۹۱ از محل اعتبارات ملی با اعتباری بالغ بر ۱۶۵ میلیون تومان خریداری شد و در سه فاز مورد مرمت قرار گرفت.

حمید عمرانی رکاوندی در ادامه افزود: با توجه به اینکه در نظر است بنای کاخ رضاخانی در جوار روستای خوش‎ ییلاق از توابع شهرستان آزاد شهر مورد بهره‎ برداری قرار گیرد، این بنای تاریخی در فاز اول در سال ۹۲ با اعتباری بالغ بر ۳۵۰ میلیون ریال مرمت گردید و استحکام بخشی و مرمت زیرزمین صورت گرفت.

وی ادامه داد: در فاز دوم و در سال ۹۳ با اعتبار۱۸۰۰ میلیون ریال مرمت ساختمان صورت گرفت.

معاون میراث فرهنگی اذعان داشت: در فاز سوم نیز در سال ۹۴ نسبت به محوطه سازی و احداث فضاهای خدماتی و همچنین مسیر دسترسی اقدام خواهد شد.

عمرانی خاطر نشان کرد: این کاخ بر بالای تپه ای باستانی می باشد، که مربوط به معماری دوره اول پهلوی بوده و در زمانی از آن به عنوان کاخ تابستانی پهلوی اول استفاده میشد که بعد از آن به عنوان مدرسه کاربری داشته است.

این بنا دارای مساحتی بالغ بر ۲۵۰ مترمربع با پوشش سقف شیروانی از جنس حلب در یک طبقه در جهت شمالی جنوبی و بر روی تپه‎ای (تپه خوش ‎ییلاق) به ارتفاع حدودا هشت متری از سطح خیابان احداث شده است. مصالح به کار رفته در کاخ رضاخانی شامل چوب، آجر، گل آهک، سیمان، حلب می‎باشد و سازه بنا از جنس آجر است و در پوشش سقف بنا از چوب استفاده شده و این بنا دارای تزئینات گچی و آهکی در ستون‎ها و سر ستون‎ها است.

تپه خوش‎ ییلاق با شماره ۸۶۶۳ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و قدمت آن به هزاره اول بر می‎گردد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons