نوشته ها

مرمت 6 خانه تاریخی فارس در مراحل پایانی است

ارسال شده توسط :

مرمت 6 خانه تاریخی فارس در مراحل  پایانی است

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس))

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس از پایان پروژه مرمت 6 خانه تاریخی در استان طی سال جاری در روز های آتی خبر داد. مصیب امیری گفت: با توجه به سیاستگذاری های سازمان در راستای  حفظ و نگهداری بناهای تاریخی ، فرهنگی و به منظور باز زنده سازی بافت های تاریخی هم اکنون مرمت 6 خانه تاریخی صبار ، فرهادی ، تیم ناک و توکلی در بافت تاریخی شیراز و خانه های تاریخی محمودی لار و  واقفی زرقان پایان یافته و یا در مراحل پایانی است. مدیر کل میراث فرهنگی فارس گفت :مرمت خانه تاریخی فرهادی و تیمناک با اعتبار 670 میلیون ریال پایان یافت که در طی این عملیات سبک سازی و احیای پشت بام و بازسازی شیر سرهای چوبی انجام گرفت . امیری به مرمت خانه تاریخی صبار اشاره کرد و گفت : مرمت این بنا با اعتبار 330 میلیون ریال شامل تهیه مصالح و اجرای طاق سنتی آجری و ساخت و نصب طاق آجری با استفاده از آجر بوده است .

وی در ادامه به مرمت خانه توکلی اشاره کرد و گفت : مرمت این بنا با اعتبار 950 میلیون ریال در مراحل پایانی است که در طی آن تعمیرات اساسی پشت بام و تعمیرات آجر کاری و تعویض شیر سرهای فرسوده انجام گرفته است . به گفته او خانه محمودی لار از دیگر بناهای در دست مرمت استان است که با 90 درصد پیشرفت فیزیکی و با اختصاص 855 میلیون ریال مرمت اساسی پشت بام شامل جمع آوری و برداشت لایه های مختلف خاک و کاهگل ،برچیدن سقوف اتاق هایی که با تیر چوبی، حصیر و توفال پوشیده شده اند ،تهیه و نصب چوب تیر ها و اجرای گچ روی سقف ها انجام شده و خانه واقفی زرقان نیز دیگر بنای تاریخی در دست مرمت هست که با اختصاص اعتبار بیش از 820 میلیون ریال با 70 درصد پیشرفت فیزیکی در دست مرمت بوده و سفید کاری اتاق ها برچیدن کف فرش های قدیمی اتاق ها و اجرای مجدد کف فرش و اجرای از اره آجری داخل ساباط و ساخت و نصب درب های چوبی و تعمیر درب های موجود از اقداماتی است که برای  این خانه تاریخی انجام گرفته است .

به گفته امیری تعمیرات انجام گرفته در منزل افشاریان شامل ساخت و نصب درو پنجره و اجرای سیمان کاری داخلی اتاق ها ،ایوان و حیاط و همچنین تعمیرات منزل تاریخی نصیرالملک در بخش آینه کاری ها ، آجر کاری و گچ کاری ضلع شمالی به صورت امانی از دیگر اقدامات مرمتی در خانه های تاریخی استان بوده است. گفتنی است خانه تاریخی صبار از خانه های ارزشمند دوره قاجاریه است که در بافت قدیم شیراز محله درب مسجد ،پشت مسجد نو قرار گرفته است و در تاریخ 10دی ماه83 به شماره 8709 به ثبت ملی رسیده است ،خانه عزیز ا… تیمناک نیز از خانه های قاجاری است که  در محله سرباغ پشت مسجد نو واقع شده و در همان تاریخ  با شماره 8705ثبت ملی شده است ، خانه فرهادی هم از دوره قاجار به یادگار مانده و در کوچه حکیم السلطنه در محله درب شیخ در خیابان لطفعلی خان زند قرار دارد این بنا در11 دی ماه 80 با شماره 4675 به فهرست آثار ملی ایران پیوست و خانه توکلی نیز از دیگر خانه های تاریخی شیراز است که در دست مرمت قرار دارد و این خانه به شماره 3396 در تاریخ 25 اسفند 79  ثبت ملی شده است. همچنین خانه واقفی از ابنیه ارزشمند شهرستان زرقان می باشد که مربوط به اواخر قاجار و اوایل دوره پهلوی بوده و در 30 بهمن 86 به شماره 20906 به ثبت ملی رسیده و خانه محمودی لار نیز از آثار دوره زندیه است که 10 خرداد ماه سال 82وبه شماره 8678 ثبت ملی شده است.

محمد کاظم بهادری پور

مدیر روابط عمومی اداره کل

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons