نوشته ها

مریان و آق اولر تالش ، شکوه و عظمت تاریخی یک قوم در گیلان

ارسال شده توسط :

((میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان گیلان))

مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: شهرستان تالش به واسطه دارا بودن دو روستای تاریخی آق اولر و مریان نشان از شکوه و عظمت تاریخی یک قوم در گیلان دارد.

به گزارش امور فرهنگی و ارتباطات اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان ،جلسه بررسی طرح هادی روستاهای مریان و آق اولر با حضور فرماندار شهرستان تالش، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مدیرکل بنیاد مسکن استان گیلان در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

علیزاده با اشاره به اهمیت ویژگیهای خاص تاریخی و باستانی روستاهای مریان و آق اولر گفت: آثار تاریخی این دو روستا متعلق به عصر آهن یعنی هزاره اول و دوم پیش از میلاد می باشد که با کاوشهای صورت گرفته طی سالیان گذشته درجه عظمت و شکوه منطقه آشکار می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گیلان افزود: روستاهای مریان وآق اولر به واسطه ی قدمت و کشف آثار تاریخی ارزشمند درآنها دارای اهمیت و ارزش ویژه ای برای مجموعه سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری کشور و اداره کل استان می باشند.

وی با اشاره به اهمیت دقت و هوشیاری در صدور مجوزهای ساخت و ساز در منطقه تاکید کرد: این اداره کل تلاش میکند تا از هر گونه ساخت و ساز غیر قانونی که موجب تخریب آثار تاریخی میشود جلوگیری نماید.

وی افزود: ملاک پاسخ این اداره کل به استعلامات ادارات مربوطه در خصوص احداث بناهای جدید ضوابط ابلاغی معاون اول ریاست جمهوری در تیر ماه ۹۱ می باشد.

در ادامه فتح الهی فرماندار تالش به تشریح وضعیت گردشگری و آثار تاریخی منطقه پرداخت و افزود: شایسته است مسئولین استانی با برنامه ریزی صحیح ضمن حمایت از رونق بخشی و توسعه اقتصادی ، از آثار تاریخی منطقه حفاظت نمایند.

در ادامه مدیر کل بنیاد مسکن استان اذعان کرد: با توجه افزایش جمعیت نقاط روستایی و تقاضاهایی که برای ایجاد بناهای متعدد مسکونی در این دو روستا وجود دارد، مناطق مورد تایید اداره کل بنیاد مسکن، مناطقی است که بخشی از آن از نظر میراث فرهنگی استان دارای موانع قانونی است که با برگزاری جلسات و حضور در منطقه و پیمایش میدانی در خصوص طرح هادی آتی این دو روستا تصمیم گیری خواهد شد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons